PRIBOR je zkratka složená z počátečních písmen anglických slov Prague InterBank Offered Rate. Touto zkratkou se označuje průměrná úroková sazba, za kterou si banky v České republice navzájem půjčují peníze na mezibankovním trhu. Aktuální výši sazby PRIBOR zveřejňuje Česká národní banka každý pracovní den po 13 hodině na svých internetových stránkách. Výše sazby je zaokrouhlena na dvě desetinná místa.
Kdo sazbu PRIBOR počítá?
Sazbu PRIBOR počítá každý pracovní den agentura Reuters pro Financial Markets Association of the Czech Republic. Jedná se o průměr z indikovaných kotací referenčních bank. Česká národní banka tuto sazbu nestanovuje ani negarantuje, ale vyhlašuje pravidla pro její výpočet.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Využití sazby PRIBOR
Od sazby PRIBOR jsou odvozovány úrokové sazby a výnosy nejrůznějších finančních produktů. Konkrétně se může jednat například o dluhopisy, finanční deriváty, firemní nebo také hypoteční úvěry. V případě hypotečních úvěrů je vývoj sazby PRIBOR důležitý pro lidi, kteří si sjednali hypotéku s variabilní úrokovou sazbou. Úroková sazba této hypotéky je složena právě ze sazby PRIBOR a pevně dané přirážky banky.
Související pojmy
Floatová úroková sazba
Floatovou úrokovou sazbou rozumíme pohyblivou úrokovou sazbu hypotéky, která se mění podle PRIBORu (pražská mezibankovní
Česká národní banka
Česká národní banka (dále jen ČNB) je centrální bankou České republiky a zároveň orgánem, který vykonává dohled nad finančním trhem.
Repo sazba
Repo sazba je jedna ze tří sazeb, které stanoví Česká národní banka.
Úroková sazba
Každý zájemce o úvěr musí počítat s tím, že si banka či nebankovní společnost naúčtuje za vypůjčení peněz určitý úrok.