Za existenční minimum je označována minimální částka, která je nezbytná k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb umožňující přežití. Na tuto dávku má nárok každý plnoletý občan České republiky bez vlastních příjmů. Existenční minimum je velmi nízká částka, která má především přispět k vyšší motivaci zajistit si vlastními silami další příjmy a nespoléhat se pouze na sociální dávky od státu.
Výše existenčního minima
Problematiku existenční minima upravuje zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Výše částky je určována a navyšována nařízením vlády. Od 1. dubna 2020 činí měsíční částka existenčního minima 2 490 Kč. Do 31. 3. 2020 byla tato částka 2 200 Kč.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Kdy nelze uplatnit existenční minimum?
Existenční minimum nelze použít u každého plnoletého občana České republiky bez vlastních příjmů. Nelze použít například u nezaopatřených dětí, osob pobírajících starobní důchod, invalidů ve třetím stupni a osob starších 68 let.
Související pojmy
Pojištění
Finanční službu, která má tlumit finanční dopady některých negativních událostí, které nemůžeme ovlivnit, označujeme jako pojištění.
Neschopnost splácet
Neschopnost splácet je jedna z věcí, které se bojí každý, kdo má sjednanou hypotéku nebo úvěr.
Pasivní příjem
Ptali se vás v bance, zda máte nějaký pasivní příjem? Nebo jste na tento pojem narazili v žádosti o
Exekuce
Soudně vynucené splácení dluhů označujeme jako exekuci, pro mnohé z nás je strašákem, nikdy se do exekuce nechceme dostat.