Úrokové sazby stagnují, ceny nemovitostí rostou: Dopady na trh bydlení
Za poslední měsíc se nabídkové ceny nemovitostí opět zvýšily, což negativně ovlivnilo dostupnost bydlení. Index dostupnosti bydlení stoupl na 61,3 %, což znamená, že domácnosti musí vydávat větší podíl příjmů na splátky hypotéky. Důvodem je nárůst cen nemovitostí o téměř 13 % a pokles nabídky na trhu. Nejhorší dostupnost je v Praze a Jihomoravském kraji, nejlepší v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Zhoršující se dostupnost bydlení a její hlavní příčiny
Za poslední měsíc se nabídky cen nemovitostí opět zvýšily, což vedlo k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení. Pokles úrokových sazeb se zastavil, a to situaci dále ztížilo. Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří podíl čistých příjmů domácností nutný k pokrytí splátky hypotéky průměrného bytu, se zvýšil o 0,3 procentního bodu na 61,3 %. Podobně vzrostl i Index návratnosti, který ukazuje, kolik ročních čistých příjmů domácností je potřeba na zaplacení ceny nemovitosti, na hodnotu 7,46.
Hlavním důvodem tohoto nepříznivého vývoje jsou rostoucí ceny nemovitostí, které meziročně vzrostly téměř o 13 %, a snížená nabídka na realitním trhu o 18,6 %. Nejvyšší nedostupnost bydlení je v Praze (IDB 82,6 %) a v Jihomoravském kraji (IDB 69,1 %), zatímco nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji (IDB 26,5 %) a v Moravskoslezském kraji (IDB 39,2 %).