Má stavební spoření ještě smysl?
Především počátkem 90. let bylo stavební spoření věrno svému názvu a mezi lidmi mělo značnou oblibu. Možností, jak si spořit, bylo tehdy poměrně málo. V současné době již ovšem existují vhodnější způsoby financování vlastního bydlení v podobě hypotečních úvěrů (které pro Vás rádi porovnáme). I dnes ovšem má na finančním trhu stavební spoření stále své místo. HYPOnaMÍRU na následujících řádcích poradí, jak jej při koupi nemovitosti nejlépe využít.
Pro koho se stavební spoření hodí?
To první, o čem byste se měli rozhodnout, je fakt, zda se svými volnými finančními prostředky nebudete chtít dalších šest let nijak manipulovat. Tato nevýhoda je ale vykoupena vyššími úroky než u běžných spořících účtů. U stavebního spoření navíc můžete využít i nemalou (v porovnání s ostatními spořícími účty) státní podporu. Ta je limitována částkou 2 000 Kč ročně.
Tento produkt lze i v současnosti uplatnit při pořizování vlastního domu či bytu, nicméně už zdaleka ne jako hlavní zdroj financování. Pokud zkrátka nemáte dostatek prostředků, nabízí se právě stavební spoření, které lze využít hlavně pro následnou nabídku dalších finančních produktů z portfolia stavební spořitelny, to znamená si zažádat například o překlenovací úvěr neboli takzvaný meziúvěr. Můžete ho získat hned, aniž byste již měli naspořeno, zpravidla také na rozdíl od hypotéky není nutné zastavovat nemovitost a mnohde se vyhnete i prokazování svého příjmu.
Jak tedy spořit?
Na stavební spoření můžete ukládat libovolnou částkou, minimem je hranice 100 Kč za měsíc, optimální „strop“ pak zhruba odpovídá celkové naspořené sumě 20 000 Kč za rok, tedy zhruba 1700 Kč měsíčně. Budete-li vkládat vyšší částky, pak paradoxně dochází k poklesu výnosu investic, protože od vyšších vkladů se již bohužel nenavyšuje zmiňovaná státní podpora. V tomto směru nejste omezeni ani pravidelností investování, můžete si zvolit frekvenci měsíčně, ročně či zcela volně. Zároveň je oněch jmenovaných šest let limitem pro získání státní podpory. Po uplynutí této lhůty lze samozřejmě pokračovat dál, případně si můžete svoje peníze zase vybrat, ovšem už bez finanční podpory státu.
Nicméně jakožto dlouhodobý způsob uložení peněz se stavební spoření nehodí, finanční experti varují zejména před jeho zakládáním pro děti, kde by pak v podstatě byly prostředky pevně vázány na dovršení osmnáctého roku dítěte. Navíc úroky na stavebním spoření mohou být tak malé, že vlivem inflace by ke spoření vlastně ani nedocházelo. Jednou z nejlepších metod “spoření” tak stále zůstává koupě nemovitosti, kde byt, dům, pozemek nebo garáž v čase na hodnotě stále nabývá.