Ceny nemovitostí stoupají a nahrávají koupi bytu na investici
Vzestupná tendence růstu cen nemovitostí a změny v poskytování hypoték mají za následek, že se stále více lidí poohlíží po nájemním bydlení. Koupě bytu jako investice se tak vyplatí víc než kdy dřív.
Pokud jste měli v plánu pořízení bytu jako investice a aktuální ceny nemovitostí vás odrazují, pak vězte, že koupě bytu se vyplatí neodkládat. Pokles cen nemovitostí se totiž očekávat v dohledné době nedá, avšak nárůst nájmů ano.
Dalším důvodem, který přeje koupi bytu coby investice, jsou změny v poskytování hypoték. Ty činí vlastní bydlení už teď nedostupnějším pro nemalou část lidí, takže je nasnadě, že se poptávka po nájmech naopak ještě zvýší. Navíc nutnost vlastnit nemovitost zdaleka nehýbe všemi skupinami napříč obyvatelstvem. Ať už se jedná o studenty, nebo například cizince, kteří přišli za prací. Ostatně tento trend je naprosto běžný i ve zbytku Evropy.
Koupit byt a pronajmout, nikoli prodat
Koupě bytu se tak díky okolnostem vyplatí, ale především z dlouhodobého investičního hlediska, tedy s účelem pronajmout byt, nikoli za pár let prodat. Ač se očekává, že ceny nemovitostí porostou, může být investice s vidinou prodeje značně riskantní, co se týče zisku. Stále ovšem platí, že investice do nemovitostí jsou jedny z nejvýhodnějších. Zvláště, počítáte-li s návratností investice ve středně dlouhém horizontu.
Kde se vyplatí pořizovat?
Pro výnosnou investici je zásadní vybrat správnou lokalitu. Zpravidla to budou větší města, do kterých se lidé stěhují za prací, či studiem. Na špičce tak bude Praha a Brno. Obě města splňují status univerzitních metropolí a měst s vysokou pracovní nabídkou. Současně se zde téměř nestaví nové byty a poptávka realitního trhu tak převyšuje nabídku. Nájmy jsou zde navíc také nejvyšší v republice. S tím ovšem souvisí i to, že jako investor budete muset vynaložit větší vstupní investici, neboť i kupní cena bytu bude vyšší než v menších městech. Pomoci s rozhodnutím Vám pomůže naše hypoteční kalkulačka, díky níž získáte okamžité srovnání nabídek.
Odhaduje se, že ceny nájmů se za poslední rok zvedaly někde až o deset procent.
Žádané lokality jsou dražší a proto je tedy nutné počítat s tím, že návratnost investice bude delší. Obecně pak platí, že investice se považuje za úspěšnou, navrátí-li se do dvaceti let.
Při koupi bytu v hodnotě například okolo dvou milionů korun a čistého nájmu přibližně 10 tisíc korun měsíčně počítejte s návratností v horizontu cca 17 let.
Žádaná lokalita znamená také delší návratnost
Lukrativní lokality také ovšem přináší nižší roční výnos než krajská města. V Praze podle odborníků můžete očekávat roční výnos okolo čtyř procent, zatímco některá krajská až sedm procent. Reálná čísla jsou ovšem často nižší, neboť je potřeba počítat v průběhu let s opravami a dalšími investicemi do bytu, například s rekonstrukcí.
Nízké ceny bytů, vyšší roční výnos, ale také riziko
Byť menší města přináší z ekonomického hlediska vidinu většího výnosu, je zde také třeba počítat například s určitými riziky. Pozor tedy na lokality, kde jsou sice nízké ceny bytů, a tím i nižší počáteční investice, ale dá se zde očekávat nějaké riziko v podobě větší fluktuací nájemníků nebo nájemníků s nespolehlivou platební morálkou.
A jaká jsou další pravidla pro koupi investičního bytu?
Obecně platí, že výnos je vyšší u menších bytů. Ty se zpravidla také lépe pronajímají (a udržují). Nejvíce se přitom jedná o byty s dispozicí 2+1, které dokážete nabídnout skutečně široké škále nájemníků – od pracujících jednotlivců, přes studenty až po mladé rodiny. Velmi často se jako investice kupují také garsonky, velmi často právě ve velkých městech, kde je poptávka po takových bytech například mezi cizinci a lidmi, kteří se stěhují za lukrativnějším zaměstnáním.