Kdy je nejlepší začít řešit hypotéku
Chystáte se kupovat nemovitost a musíte si na ni půjčit? Vyřizování úvěru určitě nenechávejte na poslední chvíli. Kdy je ideální začít řešit hypoteční úvěr? Co všechno k němu budete potřebovat a co se dá zařídit předem? Na tyto otázky se HYPOnaMÍRU pokusí odpovědět.
Kdy začít hypoteční úvěr řešit
Na hypotéku začněte myslet nejlépe už v době před výběrem samotné nemovitosti. Vůbec první krok můžete podniknout ještě před výběrem nemovitosti nebo před první návštěvou banky. Stačí vám k tomu pouze počítač s připojením k internetu. Na stránkách banky si můžete většinou obratem zjistit, na jak vysokou hypotéku dosáhnete. Ověřovat rozhodně nemusíte pouze na stránkách banky, kde máte osobní účet. Naopak – pokud chcete výhodné podmínky, je důležité mít přehled. Pokud si nejste naprosto jisti vybranou bankou a jejím hypotečním úvěrem, doporučujeme porovnat hypotéky na našem webu. Bez právnických kliček se dostanete přesně k tomu, co Vás u hypotéky zajímá, kolik se přeplatíte a další důležité věci.
Nespěchejte
Pečliví buďte i v případě, že s hypotékou už spěcháte. Celý proces trvá přinejmenším několik týdnů (v extrémních případech i měsíců). S tím prostě musíte počítat. Zhruba do měsíce bývá většinou vše kompletně vyřešeno. Vždy je tak lepší na tuto lhůtu pamatovat a začít řešit vše včas, abyste si jednotlivé nabídky mohli v klidu rozmyslet a propočítat. Starosti v této situaci může ušetřit náš hypoteční specialista z HYPOnaMÍRU, který s výběrem nejlepší banky pomůže a dokáže Vám zajistit ty nejlepší podmínky. Zároveň je schopný určit, jestli na splácení vybraného úvěru později budete mít. Případně navrhne sáhnout po jiné, výhodnější nabídce.
Než se podepíše
Schopnost splácet je klíčová. Vše pečlivě zvažte ještě před podpisem rezervační smlouvy a platby rezervace. To jsou většinou nevratné kroky. Jakmile budete mít vybranou banku a její hypoteční produkt, čeká vás shromáždění potřebné dokumentace. Samozřejmě si musíte oficiálně podat i žádost o úvěr. A co budete potřebovat dál?
Jak konkrétně vyřizování hypotéky vypadá a co budete potřebovat
V první řadě to v případě koupě budou potvrzení o příjmech všech žadatelů, což je zpravidla záležitost zhruba dvou dnů. V případě OSVČ budete muset doložit daňové přiznání, a to ideálně za poslední dva roky. To může celý proces poněkud zkomplikovat. Banka totiž musí vyhodnotit tzv. bonitu žadatele. Následuje kupní smlouva a odhad nemovitosti, což většinou banka zařídí za Vás. Počítejte ale s tím, že s tímto úkonem sice nebudete mít žádné starosti, na druhou stranu si ovšem musíte počkat a přizpůsobit se časovým možnostem odhadce banky.
Mnohde se nemusíte trápit ani výpisem z katastru nemovitosti a snímkem z katastrální mapy, banky si je rovněž dokáží obstarat. Pak už jen podáte návrh na vklad zástavního práva, kterým nemovitost zastavujete ve prospěch banky. A zařídíte si povinné pojištění nemovitosti, což můžete vyřešit rovnou s ní u podpisu smlouvy a nemusíte kvůli tomu zvlášť do pojišťovny.