Záporné úrokové sazby hypoték v Česku nečekejte
Letos se můžeme dočkat rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték. Zlevňování hypotečních úvěrů nahrává Česká národní banka, která ve snaze zmírnit dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku již třikrát snižovala základní úrokové sazby. Na začátku května se dostala dvoutýdenní repo sazba na 0,25 procenta a možná ještě nejde o nejnižší hodnotu tohoto roku. Jak se snižování sazeb v ekonomice promítne do úročení hypoték? Dostanou se sazby hypoték do záporných hodnot?
Úroková sazba hypotéky vyjadřuje cenu zapůjčení peněz. Při nízkých sazbách mají lidé větší motivaci pořídit si vlastní nemovitost na úvěr a poptávka po bytech, rodinných domech, stavebních pozemcích i rekreačních nemovitostech roste. Na druhé straně vysoká poptávka tlačí vzhůru ceny většiny nabízených nemovitostí. Svědky tohoto vývoje jsme byli v uplynulých letech, kdy nízké sazby hypoték přiměly řadu Čechů investovat do vlastního bydlení.
TIP: Uvažujete o hypotéce? V hypotečním bankovnictví hyponamiru.cz si můžete z pohodlí domova porovnat aktuální nabídky hypoték jednotlivých bank.
Hypotéky jsou už dnes velmi levné
Když centrální banka snižuje základní úrokové sazby v ekonomice, poskytovatelé hypoték se zpravidla s určitým časovým odstupem vydají stejným směrem. Tak tomu je i v letošním roce. Zatím naposledy snižovala Česká národní banka sazby v květnu – základní úroková sazba (takzvaná repo sazba) klesla o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta (pozn. letos snižovala ČNB sazby již třikrát). Na přelomu května a června přišly tuzemské banky s plošným zlevňováním hypoték. Úvěr s pětiletou fixací bylo možné získat za méně než dvě procenta ročně. Má to ale svá specifika – podmínkou je často pojištění úvěru, díky kterému není úroková sazba tak výhodná, jak se na první pohled může zdát. Pro zájemce o novou hypotéku nebo refinancování té stávající je pokles úrokových sazeb vždy příjemnou zprávou.
Do záporných hodnot se sazby hypoték nedostanou
Pokud bude letos Česká národní banka pokračovat ve snižování úrokových sazeb v ekonomice, můžeme se dočkat dalšího zlevnění již tak velmi levných hypoték. Nepůjde ale o žádný dramatický pokles. Někteří lidé dnes spekulují, že se mohou sazby hypoték dostat i do záporných hodnot. V praxi by to znamenalo, že banky platí lidem za to, že si od nich vezmou hypotéku. S touto nabídkou přišla v loňském roce jako první na světě dánská Jyske Bank, která platila dlužníkům 0,5 procenta ročně. I když by tento krok zájemci o hypotéku jistě uvítali, je u nás scénář negativních úrokových sazeb hypoték velmi nepravděpodobný.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Záporné úrokové sazby obrátí bankovní svět naruby
Záporné úrokové sazby by totiž obrátily celý bankovní trh naruby. Banky vydělávají, když půjčují peníze a inkasují za poskytnuté úvěry sjednané úroky. Na druhé straně platí za to, že si u nich lidé či firmy ukládají dočasně volné peníze například na spořicích či termínovaných účtech. Po zavedení negativních sazeb by klienti bank za uložení peněz naopak platili. V této situaci lze očekávat, že se lidé začnou chovat racionálně a místo střádání peněz v bance využijí jinou výnosnější alternativu. Například využijí volné peníze, přidají k nim extrémně levnou hypotéku a pořídí si nemovitost.