Pomocí trvalého příkazu dáváte jako majitel běžného účtu souhlas k provedení platby, která se pravidelně opakuje. Mezi takové platby patří například měsíční splátky různých úvěrů a půjček, platby záloh za energie a také televizní nebo rozhlasové poplatky. Trvalý příkaz si nastavte i pro pravidelnou splátku hypotéky. Jedině tak budete mít jistotu, že na odeslání splátky nezapomenete.
Nastavení trvalého příkazu
Při úplně prvním nastavení trvalého příkazu musíte znát číslo bankovního účtu a kód banky příjemce. U hypoték je uvedeno číslo účtu v úvěrové smlouvě. Dále je potřeba vyplnit správnou částku, datum odeslání první, pravidelných a poslední splátky, vybrat frekvenci opakování (pozn. měsíční) a také zadat variabilní symbol. Tyto údaje naleznete v hypoteční smlouvě. Pokud posíláte peníze z jiné banky, než ve které je vedena hypotéka, nastavte trvalý příkaz nejméně dva až tři dny před požadovaným datem splatnosti. Vyhnete se tak nepříjemnostem, které hrozí v případě pozdní úhrady splátky.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Udržujte si finanční rezervu
U běžného účtu si hlídejte výši disponibilního zůstatku. Platba totiž může odejít z účtu pouze tehdy, je-li na něm dostatek peněz. Pokud měsíční splátka hypotéky z účtu neodejde, většina bank vás nejdříve upozorní e-mailem nebo SMS zprávou, že k platbě nedošlo. V případě, že dlužnou částku obratem uhradíte, vyhnete se upomínkám i sankcím.
Související pojmy
Bankovní spojení
Bankovní spojení je důležitou součástí bankovního platebního systému.
Inkaso
Svolení k uskutečnění platby a k jejímu strhnutí z vašeho účtu označujeme jako inkaso.
Bank ID
Účelem Bank ID je umožnit lidem a firmám, aby se prostřednictvím internetového bankovnictví odkudkoli přihlásili k elektronickým službám, které poskytuje stát i soukromé firmy.
Hypoteční bankovnictví
Hypoteční bankovnictví je v pravém slova smyslu druh služby určený k úhradě prostředků za účelem pořízení vlastního bydlení, nebo jeho zkvalitnění.