Nejdůležitější události roku 2020 na hypotečním a realitním trhu
Uplynulý rok přinesl na hypoteční a realitní trh řadu změn. Vláda například prosadila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, lidé ve finanční tísni dostali možnost dočasného odkladu měsíčních splátek hypotéky a centrální banka zrušila limity příjmových ukazatelů pro nové hypotéky. Jaké další novinky přinesl rok 2020?
Plný změn, rekordní a překvapující. Těmito slovy by se dal stručně charakterizovat rok 2020 na hypotečním a realitním trhu. Pandemie koronaviru odstartovala řadu změn. Kupující například ušetřili při koupi nemovitosti na daních, centrální banka uvolnila limity příjmových ukazatelů u hypoték a banky poskytující úvěry na bydlení si začaly vést seznamy rizikových profesí. Přečtěte si, jaké změny přinesl rok 2020?
TIP: Uvažujete o nové hypotéce nebo refinancování stávajícího úvěru na bydlení? Pro rychlé porovnání nabídek českých bank využijte naši online hypoteční kalkulačku!
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
V dubnu 2020, tedy krátce po propuknutí pandemie koronaviru, přišla česká vláda s návrhem zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí. Zákon rušící tuto daň nabyl účinnosti 26. září 2020, a to se zpětnou platností. Daň z nemovitosti již nemuseli platit kupující, u nichž byl proveden vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí v prosinci 2019 a později. Kupující, kteří měli povinnost uhradit daň z nemovitosti do konce března 2020 a finančnímu úřadu ji také v tomto termínu zaplatili, získali částku zpět. Stačilo pouze vyplnit a odeslat žádost o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí. Díky této změně ušetří lidé při koupi nemovitosti významnou částku. Například u bytu v hodnotě čtyři miliony korun se jedná o rovných 160 tisíc korun.
Změny se dotkly i zákona o daních z příjmů
Současně se zrušením daně z nemovitosti došlo také ke změnám v zákoně o daních z příjmů. U nemovitostí nabytých po 1. lednu 2021 se prodlouží časový test pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob při prodeji nemovitosti ze stávajících pěti na deset let. Od stejného data rovněž dochází ke snížení maximálního odpočtu zaplacených úroků hypotéky od základu daně, a to z původních 300 tisíc na 150 tisíc korun.
Odklad splátek hypotéky v rámci úvěrového moratoria
V jarním lockdownu ekonomiky také vláda schválila úvěrové moratorium, které umožnilo lidem v tíživé finanční situaci odložit si splátky spotřebitelských úvěrů včetně hypoték, a to o tři nebo šest měsíců. Splácení bylo možné odložit do 31. července, maximálně však do 31. října 2020. Pravidelné splátky hypotéky si podle oficiálních statistik odložilo více než 78 tisíc Čechů.
Změny limitů úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky
Česká národní banka na začátku dubna 2020 zmírnila doporučení pro posuzování nových hypoték. Limit ukazatele LTV se zvedl z 80 na 90 procent. Současně byl zcela zrušen limit ukazatele DTI, který bankám pomáhal určit, zda nebude zájemce o hypotéku po získání úvěru příliš zadlužený. V dubnu také došlo ke zvýšení limitu ukazatele DSTI z 45 na 50 procent. Tento limit ovšem centrální banka ještě v červnu téhož roku zrušila úplně. I když byly dva posledně zmíněné limity zrušeny, jedná se o doporučení, kterým se banky mohou nebo také nemusí řídit. Postupovat mohou i přísněji, než doporučuje ČNB.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Banky si vedou seznamy rizikových profesí
Přísná vládní opatření bránící šíření nákazy koronaviru připravila desítky tisíc Čechů o pravidelné výdělky. Ze dne na den si umělci, piloti letadel, průvodci turistů nebo třeba číšníci hledali uplatnění v oborech, kterým se lockdown vyhnul. Na vyšší rizikovost vybraných skupin klientů rychle reagovaly banky, které zavedly seznamy profesí s mizivou šancí na schválení hypotéky. S vyšší obezřetností bank je potřeba počítat i v letošním roce.