Repo sazba je jedna ze tří sazeb, které stanoví Česká národní banka. Mnohdy ji označujeme jako základní sazbu, mezi další sazby určované ČNB patří diskontní sazba a lombardní sazba.
Co je to repo sazba?
Repo sazba se užívá při finančních operacích na volném trhu, využívá se jako maximální sazba úroku v okamžiku, kdy komerční banky vrací ČNB zpět půjčené peníze. Mění se podle rozhodnutí Bankovní rady ČNB, která k jejímu ustanovení zasedá podle předem daného harmonogramu, obvykle osmkrát za rok. Možná jste o ní už slyšeli jako o dvoutýdenní repo sazbě ČNB.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
K čemu reposazba je?
Repo sazba je jedním z nástrojů měnové politiky ČNB, díky kterým usměrňuje míru inflace. Určuje úrok repo operací, tzn, operací, kdy banka prodává cenné papíry se závazkem, že je v určitém čase koupí zase zpět. Díky tomu má ČNB volné peníze od komerčních bank a snižuje tak množství peněz v oběhu. Základní doba splatnosti je 14 dní, po jejím vypršení ČNB koupí cenné papíry zpět a cenu navýší o smluvený úrok.
Náš tip: Zajímá vás aktuální vývoj reposazby? Ten zveřejňuje ČNB na svém webu.
Související pojmy
Diskontní sazba
Diskontní sazba je vedle lombardní sazby a reposazby další ze tří úrokových sazeb, které stanoví
Lombardní sazba
Jednou ze základních
Floatová úroková sazba
Floatovou úrokovou sazbou rozumíme pohyblivou úrokovou sazbu hypotéky, která se mění podle PRIBORu (pražská mezibankovní úroková sazba), nebo jiné referenční sazby sjednané mezi bankou a klientem.
Individuální sazba
Úrokové sazby jsou měřítkem ceny peněz a určují, jakou část jistiny dlužník věřiteli zaplatí za stanovenou dobu.