Ať už si jdete sjednat úvěr na bydlení nebo třeba na auto, nejspíš se setkáte s pojmem akontace. Co se pod tím ukrývá, jaká je její výše a co ta akontace vlastně je zač?
Když se řekne akontace
Akontací rozumíme částečnou platbu předem, kterou často označujeme i jako nevratnou zálohu. Jde zpravidla o první zvýšenou splátku kupní ceny, setkat se s ní můžeme zejména u leasingu nebo splátkového prodeje.
Jak funguje akontace?
Chcete si koupit nemovitost, nové auto, auto z autobazaru nebo něco jiného, ale nemáte dostatečně našetřeno a chcete ji financovat hypotékou, leasingem nebo úvěrem? Počítejte s tím, že nějakou část stejně budete muset nejspíš zaplatit z vlastních zdrojů a složit akontaci, která se většinou udává v % z celkové částky.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Čím je akontace vyšší, tím jsou podmínky pro klienta i banku lepší. Takový úvěr je totiž pro banku méně rizikový a může si dovolit klientovi nabídnout lepší podmínky. Setkat se ale můžete i s hypotékou bez akontace, která nahradila 100% hypotéku.
Akontace hypotéky
U hypotečních úvěrů se akontací rozumí část ceny nemovitosti, kterou žadatel musí uhradit z vlastní kapsy. U úvěrů ze stavebního spoření se pod akontací ukrývá částka, kterou klient musí naspořit, než mu stavební spořitelna úvěr poskytne.