Hypotéka na pozemek
Vyhlédli jste si pozemek a rádi byste na něm postavili rodinný dům?
Vyhlédli jste si pozemek a rádi byste na něm postavili rodinný dům? Než začnete hledat nejvýhodnější hypotéku, zjistěte si, zda se skutečně jedná o pozemek určený k zástavbě. Banky totiž neposkytují hypotéky na všechny druhy pozemků. Zvažte také, zda stavební pozemek dispozičně vyhovuje vašim zamýšleným stavebním záměrům. V současnosti rodiny stále častěji nahlížejí na pořízení stavebního pozemku jako základ do života pro své dítě.
Hypotéka na stavební pozemek
V nabídkách realitních kanceláří naleznete různé druhy pozemků. Setkat se můžete nejen se stavebními pozemky, ale také zahradami, vinicemi, ovocnými sady, ornou půdou nebo třeba lesem. Banka vám poskytne hypotéku pouze na pořízení stavebního pozemku, který je podle aktuálního územního plánu určen k výstavbě nemovitosti. Než začnete porovnávat nabídky hypoték jednotlivých bank, nahlédněte do katastru nemovitostí. Pozemek pořízený s pomocí hypotéky poslouží bance jako zástava, proto na něm nesmí v okamžiku prodeje váznout žádná zástavní práva třetích osob, exekuce nebo vykazovat jiné právní vady.
Příklad: Hypotéka na koupi stavebního pozemku v hodnotě 2 miliony korun
Hodnota pozemku: 2 000 000 Kč | Výše hypotečního úvěru: 1 700 000 Kč |
Doba splácení: 30 let | Výše měsíční splátky: 9 350 Kč |
Doba fixace úrokové sazby: 5 let | Výše úrokové sazby: 4,89 % |
Zdroj: hypoteční kalkulačka hyponamíru.cz
Na co si dát pozor při výběru stavebního pozemku?
- Dispozice pozemku – Pozemek vybírejte vždy s ohledem na to, jaký dům na něm plánujete postavit. Samostatně stojící rodinné domy vyžadují mnohem širší parcely než domy řadové. Počítejte s tím, že u samostatně stojících rodinných domů je potřeba dodržet minimální odstupy od hranic sousedních pozemků. Důležitý je také sklon pozemku a jeho orientace na světové strany. Pokud je pozemek ve svahu, zaplatíte více za úpravu okolního terénu.
- Inženýrské sítě – Při výběru pozemku se zajímejte o to, jaké inženýrské sítě daná parcela má (kanalizace, vodovod, elektřina, plyn, příjezdová komunikace). Pokud pozemek nemá například zdroj vody, nezískáte stavební povolení. Ověřte si také, jestli jsou inženýrské sítě zkolaudované, protože bez kolaudace není možné získat stavební povolení.
- Omezení v územním plánu – Než koupíte stavební pozemek, pečlivě si prostudujete územní plán. Dozvíte se zde například, jestli není na daném místě vedena stavební uzávěra, jaká je minimální velikost pozemku pro stavbu domu, jaká je maximální výška stavby, jaké typy a sklony střech jsou přípustné, kolik pater můžete postavit, jak velkou část pozemku je možné zastavět a podobně.
- Věcná břemena – V listu vlastnictví jsou uvedeny nejen případná zástavní práva, ale také věcná břemena. Stavbu rodinného domu může zkomplikovat například vedení vysokého napětí, kdy je potřeba počítat s určitou ochrannou zónou.
- Záplavová zóna – Před nákupem stavebního pozemku nezapomeňte nahlédnout do povodňové mapy. Zjistíte zde, jestli není pozemek v záplavové zóně. Čím vyšší je riziko zaplavení daného území, tím dražší bude pojištění domu. Stavbu v nejvyšší 4 povodňové zóně obvykle nepojistíte.
Zvažujete výstavbu rodinného domu? Pokud váháte, jestli se aktuálně vyplatí kupovat nebo stavět, se dozvíte v našem článku.
Vlastníte zahradu a přemýšlíte, zda na ní můžete postavit kůlnu na nářadí, skleník, pergolu nebo dokonce dům? Přečtěte si, co je možné postavit na pozemku typu zahrada a za jakých podmínek.
Aktuální situace na hypotečním trhu v roce 2024
V roce 2024 dochází k několika změnám, které ovlivňují hypoteční trh v České republice. Úrokové sazby se pohybují v rozmezí 4,5 % až 5,5 % v závislosti na bonitě klienta a délce fixace úrokové sazby. Česká národní banka snižuje úrokové sazby a díky tomu klesají úrokové sazby hypotečních úvěrů.
Novinkou je také podpora ekologických staveb, kdy některé banky nabízejí zvýhodněné úrokové sazby pro tzv. zelené hypotéky, určené na financování nízkoenergetických a pasivních domů.
Při sjednávání hypotéky se informujte o možnosti pojištění schopnosti splácet. Toto pojištění vás může ochránit v případě nečekaných životních událostí, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc.
Pokud máte další otázky nebo potřebujete odbornou radu, neváhejte nás kontaktovat. Naši online hypoteční specialisté jsou připraveni vám pomoci s výběrem nejvhodnější hypotéky a poskytnout vám komplexní služby v oblasti financování nemovitostí.