Hypotéka na pronájem
Ukážeme vám, jak získat hypotéku na nemovitost určenou k pronájmu.
Bydlíte ve vlastním a rádi byste si pořídili další nemovitost jako investici? Tento záměr můžete financovat pomocí hypotéky na investiční nemovitost. Peníze od banky získáte nejen na koupi, ale také výstavbu či rekonstrukci investičního bytu či domu. Ukážeme vám, jak získat hypotéku na nemovitost určenou k pronájmu.
Hypotéka na investiční byt nebo dům
Řada Čechů se v posledních letech rozhodla využít rostoucích cen nemovitostí i nájmů a pořídila si takzvanou investiční nemovitost. Může se jednat o jeden byt, více bytů v domě nebo rodinný dům, který si majitelé pořizují za účelem dalšího pronájmu. Nákup, výstavbu nebo rekonstrukci investičního bytu nebo domu je možné financovat pomocí hypotéky.
Banky až na výjimky neoznačují hypotéku na nákup investiční nemovitosti jako „investiční“ nebo „na pronájem“, protože se v zásadě od běžné hypotéky nijak neliší. Jediný rozdíl spočívá v tom, že banka při schvalování hypotéky přihlíží nejen k vašim pravidelným příjmům, ale také může připočítat i příjmy z budoucího pronájmu. Tímto si zvýšíte šanci na získání potřebné výše hypotéky.
Příklad: Porovnání výše nájmu a výše splátky hypotéky – byt o velikosti 2+1
Měsíční nájem | Měsíční splátka hypotéky | |
Částka | 16 500 Kč | 18 789 Kč |
Poznámka: Byt o velikosti 2+1 v Brně, hypotéka na byt ve výši 3,5 milionu korun, splatnost hypotéky 30 let, úroková sazba hypotéky 5 %.
Aktuálně ve větších městech částka získaná z dlouhodobého pronájmu bytu snadno pokryje větší část pravidelné měsíční splátky hypotéky. V atraktivních lokalitách dlouhodobý pronájem může i výši splátky převýšit. Zároveň je také možné byt pronajímat krátkodobě turistům, čímž obvykle získáte v porovnání s dlouhodobým pronájmem vyšší částku. Připravte se na to, že příjmy získané z pronájmu musíte zahrnout do svého daňového přiznání a řádně je zdanit. V případě dlouhodobého pronájmu se budou příjmy zdaňovat jako příjmy z pronájmu. Krátkodobé pronajímání nemovitosti je považováno za podnikání a příjmy se daní jako příjmy z živnostenského podnikání. V případě krátkodobého pronájmu nesmíte jako ubytovatel také zapomenout na úhradu místních poplatků (např. poplatku z ubytovací kapacity, poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt).
Výhody pořízení investiční nemovitosti
- Pronajatá nemovitost generuje pravidelný zdroj příjmu: Příjmy z pronájmu mohou pokrýt splátky hypotéky a přinést další finanční prostředky.
- Tržní cena nemovitosti v čase roste: Nemovitosti obvykle zvyšují svou hodnotu, čímž se zvyšuje hodnota vašeho majetku.
- Po splacení hypotéky je nemovitost vaše a můžete ji předat dětem nebo prodat a peníze využít například jako rezervu na důchod.
Nevýhody pořízení investiční nemovitosti
- Hledání vhodných nájemníků.
- V případě neobsazení nemovitosti platíte ze svého nejen splátky hypotéky, ale také další výdaje spojené s provozem nemovitosti. Tyto výdaje zatěžují váš rodinný rozpočet.
- Administrativa spojená s pronájmem nemovitosti nebo poskytováním ubytovacích služeb (zdanění příjmu, platby místních poplatků apod.)
Sjednání investiční hypotéky
Každý banka při schvalování žádosti o hypotéku na investiční nemovitost sleduje bonitu žadatele. Zájemce o hypoteční úvěr musí být plnoletý, způsobilý k právním úkonům, mít pravidelný a dostatečně vysoký příjem a nesmí mít záznam v registru dlužníků. Výhodou je, pokud hypotečnímu poradci předložíte i nájemní smlouvu s budoucím nájemníkem. Na jejím základě může banka zohlednit i příjmy z pronájmu, které získáte po nákupu nemovitosti. Banka si samozřejmě důkladně prověří i kupovanou investiční nemovitost.
Při sjednávání hypotéky se informujte o možnosti pojištění schopnosti splácet. Toto pojištění vás může ochránit v případě nečekaných životních událostí, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc.
Pokud máte další otázky nebo potřebujete odbornou radu, neváhejte nás kontaktovat. Naši specialisté jsou připraveni vám pomoci s výběrem nejvhodnější hypotéky a poskytnout vám komplexní služby v oblasti financování nemovitostí.