Sháníte nové bydlení a narazili jste na pojem družstevní byt nebo byt v družstevním vlastnictví? Nevíte, co to vlastně znamená?
Družstevní bydlení jako alternativa k vlastnímu bydlení
Bydlení v družstevním bytě má své výhody i nevýhody. Družstevní byt je levnější a vyhnete se placení daně z nabytí nemovitosti, na druhou stranu musíte počítat třeba s omezeným právem pro nakládání s bytem. Družstevní byt nevlastníte vy, ale družstvo, která vám ho vlastně pronajímá. Nejste tedy vlastníkem, ale jen nájemcem bytu.
Při koupi družstevního bydlení si tedy nekupujete byt jako takový, ale jen družstevní podíl. Vznikne vám tím právo k nájmu bytu, jako člen družstva pak platíte nájemné, které v sobě zahrnuje poplatky za služby a fond oprav. Obojí se vypočítává podle velikosti bytu.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Víte, že s družstevním bytem úzce souvisí bytové družstvo jako právnická osoba nebo společenství osob založené za účelem zajištění bytových potřeb svých členů?
Víte, že pokud si chcete koupit družstevní byt na hypotéku, neuspějete v rámci státní půjčky na bydlení? Proto nežádejte hypotéku od státu, ale od hyponamíru.cz
Související pojmy
Bytové družstvo
Družstvo, které velmi úzce souvisí s bydlením označujeme jako bytové družstvo a je určené k zajišťování bytových služeb svých členů.
Družstevní podíl
Stali jste se členy bytového družstva a nevíte, co to pro vás znamená? Jaká máte práva a jaké povinnosti? Co je družstevní podíl? Na vše se vám pokusíme odpovědět.
Nájemce
Osoba, které pronajímatel na základě nájemní smlouvy přenechá k užívání nemovitost, se nazývá nájemce.
Daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitých věcí (pozn.