Na co si dát pozor u hypotéky – co si zjistěte před uzavřením

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %
Na co si dát pozor u hypotéky a co si zjistit před jejím uzavření

Pokud plánujete financovat vlastní bydlení hypotékou, odpovězte si nejdříve na několik důležitých otázek. Přečtěte si, na co si dát pozor u hypotéky?

16.11.2022 | Roman Müller | 4 minuty k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

Když hledáte vlastní bydlení, jistě už máte velmi přesnou představu o jeho podobě. Před samotným výběrem nemovitosti jste si totiž odpověděli na několik zásadních otázek – například, na jakém místě se má byt či rodinný dům nacházet, kolik má mít místností nebo zda hledáte novostavbu či se spokojíte se starší nemovitostí.

Při pořizování vlastního bydlení se nevyhnete ani otázce financování. Přesně si musíte spočítat, kolik peněz si můžete dovolit zaplatit z vlastních úspor a kolik si potřebujete půjčit. Vlastní bydlení můžete financovat pomocí hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. „Při výběru hypotéky se vždy vyplatí oslovit více bank a pečlivě srovnat vlastnosti a parametry hypoték. Úvěr na bydlení si lidé nevybírají každý den, proto neváhejte oslovit nezávislé hypoteční specialisty. Mají nejen dokonalý přehled o aktuální nabídce hypoték na trhu, ale z praxe dobře vědí, které banky jsou nejvhodnější například na financování výstavby. Upozorní vás rovněž na některé záludnosti a rizika hypotéky,“ uvádí Jana Žáčková, hypoteční specialistka fintech startupu hyponamiru.cz. 

Rozhlédněte se u konkurence

Když přijde na řadu otázka financování vlastního bydlení, většina lidí se jako první obrátí na svou hlavní banku. S finanční institucí je pojí především silná důvěra. Mají u ní totiž často nejen běžný a spořicí účet, ale také například další spotřebitelské úvěry, pojištění nebo investice. 

I když vám banka dlouhodobě spravuje vaše rodinné finance, neznamená to, že přijde automaticky s nejvýhodnější nabídkou hypotéky. V bance máte stejné postavení jako nový klient a žádnou výraznou slevu z úrokové sazby za věrnost nečekejte. 

Jana Žáčková k tomu dodává: „Navíc jsou na trhu banky, které jednoduše umí nabídnou lepší podmínky – například offsetovou hypotéku se zápočtem úspor, napřímo splatit z hypotéky určitou část spotřebitelských úvěrů, nebo nabízí nejvyšší neúčelovou část hypotéky, kterou můžete využít na cokoliv. Nechte si předložit nabídky od více bank a srovnávejte.“  

3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější hypotéku

Pozor na nízké úrokové sazby

Nedejte na reklamu! Banky se snaží zaujmout nejnižší úrokovou sazbou. I když může být nabízená sazba na první pohled lákavá, neznamená to, že ji získáte. V marketingových materiálech se vždy pracuje s nejnižší dosažitelnou sazbou. Získá ji ovšem pouze takzvaný ideální klient u konkrétního nastavení hypotéky.  

„Výhodnost jednotlivých hypoték nelze porovnávat podle výše úrokové sazby. Ta totiž nezohledňuje poplatky a další náklady spojené s hypotékou. Vždy hledejte ukazatel RPSN, který je obrazem celkové nákladovosti úvěru,“ upozorňuje Jana Žáčková. 

Prohlédněte si ceník banky

Banky si u hypoték mohou naúčtovat řadu poplatků. Ty mohou být jednorázové nebo pravidelné. Při porovnávání nabídek úvěrů nezapomeňte nahlédnout do ceníku banky, kde jsou uvedeny jednotlivé poplatky včetně jejich aktuální výše.  

Jaké poplatky si banky účtují?

Na prvním místě v ceníku obvykle najdete poplatek za vyřízení úvěru. Banky si tímto poplatkem mohou kompenzovat výdaje spojené s administrativu spojenou s přijetím žádosti o úvěr, zpracováním smluvní dokumentace apod. „Řada bank již od tohoto poplatku upustila a vyřízení úvěru je tedy většinou zdarma. Při sjednání hypotéky počítejte také s poplatkem za vypracování odhadu nemovitosti. Zpoplatněn může být i protokol o stavu výstavby,“ doplňuje Jana Žáčková. 

První čerpání úvěrů je zdarma, za každé další čerpání si ovšem můžete připlatit. Postupně čerpají peníze především lidé, kteří hypotékou financují výstavbu nemovitosti. Banky si běžně účtují měsíční poplatek za správu úvěru

TIP

S poplatky je nutné počítat i při zásadních změnách v úvěru. Banky si například účtují poplatek při změně zajištění hypotéky, změny podmínek čerpání hypotéky a také za změny ovlivňující splátkový kalendář. U hypoték jsou i skryté poplatky, které my v hyponamiru.cz odhalujeme a upozorňujeme na ně.

Sankce a pokuty u hypotéky

Banky si při porušení smluvních podmínek účtují pokuty. Prodražit se může například nečerpání hypotéky. Pokud máte vyřízenou hypotéku a prodávající v posledním okamžiku od prodeje odstoupí, nemůžete přidělený úvěr vyčerpat. Za nečerpání hypotéky vám může banka naúčtovat sankci ve výši až 5 procent z nevyčerpané částky. 

Sankce si banky účtují také za nedočerpání hypotéky, při prodlení se splátkou nebo za její předčasné splacení

Převedení hypotéky do jiné banky je třeba správně načasovat, abyste zbytečně neplatili pokutu za refinancování hypotéky. „Snažte se u stávající banky dodržet fixaci hypotéky. Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku v průběhu fixace, mohou si banky za zákona naúčtovat účelně vynaložené prostředky. Jedná se například o náklady na zaměstnance banky, který s vámi vyřizuje předčasné splacení, náklady na tisk a kopírování dokumentů, poštovné a různé nutné poplatky,“ dodává Jana Žáčková. 

Podrobně se možným sankcím věnujeme v článku  Pokuty u hypoték a na co si dávat pozor.

Čtěte smluvní podmínky

Při výběru hypotéky věnujte pozornost obsahu smlouvy o hypotečním úvěru. I když se podoba úvěrové smlouvy u jednotlivých bank mírně liší, vždy v ní najdete všechny důležité informace. 

Uvedena je v ní například výše hypotéky, sjednaná úroková sazba, doba fixace a splatnosti úvěru, způsob zajištění i přesné podmínky čerpání hypotéky. Pokud plánujete kupovanou nemovitost pronajímat, nezapomeňte si ověřit, zda je nutný souhlas banky s pronájmem. 

„Před podpisem smlouvy si ponechte čas na její důkladné přečtení. Pokud některým ustanovením smlouvy nerozumíte, nestyďte se zeptat. Hypoteční specialista vám vždy poradí a upozorní vás na důležitá ustanovení smlouvy,“ ujišťuje Jana Žáčková. 

Pojištění a hypotéka

Při sjednání hypotéky je třeba řešit i otázku pojištění. Jaké pojištění je nutné uzavřít, podle čeho vybírat, co nepodcenit a na co si dát pozor? Podívejte se na jednotlivé druhy pojištění.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.