Každý z nás by si měl spořit na důchod a zajistit si tak odpovídající životní standard i v důchodovém věku. Co je penzijní připojištění a jak funguje?
Co je penzijní pojištění?
Dlouhodobé spoření na důchod označujeme jako penzijní připojištění. Nejčastější formou penzijního spoření je pravidelné ukládání drobných částek každý měsíc, které se díky dlouhé době, kdy si je ukládáte a složenému úrokování po letech promění v docela slušnou částku. Díky ní si v důchodovém věku můžete přilepšit k důchodu, který by vám s nejvyšší pravděpodobností neumožnil udržet si odpovídající životní standard i ve stáří.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jak funguje penzijní připojištění?
Penzijní připojištění vznikne uzavřením Smlouvy o penzijním připojištění, která se zpravidla uzavírá na dobu neurčitou. Vy si pak na jejím základě na účet penzijního spoření každý měsíc ukládáte částku, která musí činit minimálně 100 Kč, její horní hranice není nijak omezena. Od určité částky se můžete těšit i na státní příspěvek. Když nadejde ten správný čas, podáte písemnou výpověď a peníze pak můžete vybrat. Podrobné a konkrétní podmínky pro ukončení připojištění a výběr peněz jsou ale dány vaším penzijním plánem.
Související pojmy
Pojistná událost
Nahodilou skutečnost, na kterou se vztahuje sjednané pojištění, označujeme jako pojistnou událost.
Připojištění
Rozšíření základního pojištění o další rizika nebo místní platnost pojištění označujeme jako připojištění.
Pojištění
Finanční službu, která má tlumit finanční dopady některých negativních událostí, které nemůžeme ovlivnit, označujeme jako pojištění.
Životní pojištění
Životní pojištění by si měl sjednat každý, kdo chce a potřebuje ochránit sebe a své blízké pro případ pojistné události v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti, trvalé invalidity, onemocnění, smrti a dalších kritických životních situací spojených se zdravím.