Právo vlastníka k věcem, které jsou jeho majetkem, označujeme jako vlastnické právo, které je chráněné i Listinou základních práv a svobod a mezinárodními smlouvami. Co je vlastnictví, jak vzniká a jaká jsou práva vlastníka věci?
Co je vlastnické právo?
Vlastnické právo je nejsilnějším a nejrozsáhlejším věcným právem. Právo na vlastnění věci můžeme označit i jako panství nad věcí, se kterou může vlastník libovolně nakládat podle své vůle, to ale jen za předpokladu, že touto činností nedojde k porušení zákona nebo porušení práv dalších osob.
Nabytí vlastnictví lze buď převodem na základě koupě nemovitosti nebo darování, či v rámci dědického řízení. V ČR rozlišujeme 3 základní typy vlastnictví:
- Vlastnictví přímé neboli osobní
- Vlastnictví družstevní
- Vlastnictví nájemní
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jaké je právo vlastníka věci?
Vlastnické právo je důležitou podmínkou existence a fungování svobodného trhu a tržního hospodářství, je chráněno Listinou základních práv a svobod i mezinárodními smlouvami. Když se zaměříme na realitní trh, zákon o katastru nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů říká, že v případě nemovitostí evidovaných v katastru nemovitostí se vlastnické právo k těmto nemovitostem nabývá dnem vkladu do katastru a tento vklad (zápis) má konstitutivní účinky.
Související pojmy
Koupě nemovitosti / Jak koupit nemovitost
Dozrál čas pořídit si vlastní bydlení? Pak jistě uvažujete o tom, jak koupit nemovitost, jak si vybrat tu pravou a kde by se taková nemovitost měla nacházet.
List vlastnictví
List vlastnictví (dále jen LV) je veřejná listina, která obsahuje soupis nemovitostí, které v daném katastrálním území vlastní k danému datu konkrétní vlastník, spoluvlastníci nebo jiní oprávnění.
Smlouva o dědictví
Smlouva o dědictví má větší právní sílu než závět, před kterou má vždy přednost.
Darovací smlouva
Darování je bezúplatné a dobrovolné převedení vlastnického práva k nějaké věci na jinou osobu.