Kdy se vyplatí využít možnosti mimořádných splátek hypotéky?
Mimořádné splacení úvěrů bylo až do nedávné doby díky vysokým sankčním poplatkům pro většinu klientů nevýhodné. U hypoték situaci změnil nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jaké jsou podmínky předčasného splacení a kdy se skutečně vyplatí?
Nový zákon umožňuje bez poplatku splatit až 25 procent výše úvěru, a to měsíc před výročím smlouvy (respektive poslední fixace). Další podstatnou novinkou je možnost mimořádné splátky a to až do výše jistiny úvěru. Tu můžete učinit do tří měsíců od doby, kdy vám banka stanoví novou výši úrokové sazby.
Tyto novinky se však týkají až hypoték sjednaných po 1.12.2016, kdy nový spotřebitelský zákon nabyl účinnosti.
Konec nesmyslně vysokým poplatkům
Předčasně splatit hypotéku samozřejmě můžete kdykoli a banka už vás nemůže účelně výší poplatku od předčasného splacení odrazovat. Podle nové legislativy si může naúčtovat jen nezbytné poplatky spojené s potřebnou administrativou. V praxi pak takový poplatek při předčasném splacení celé hypotéky například z důvodu prodeje nemovitosti, nesmí činit více než jedno procento. Poplatek je současně stanoven do maximální výše, a to 50 tisíc korun.
Levné úvěry mimořádná splátka nespasí
Ne za všech okolností se však výjimečné splátky vyplatí. Pakliže máte fixaci hypotéky z doby, kdy byly extrémně nízké úrokové sazby, nebude pro vás mimořádná splátka či možnost předčasného splacení z hlediska úspory příliš zajímavá. Platí to především pro úvěry, které mají úroky pod dvě procenta.
Bankovní poradci se v takových případech shodují, že v případě levných úvěrů není třeba za každou cenu možnosti mimořádných splátek využít, nebotˇ výsledná úspora nemusí být v konečném důsledku finančně zajímavá. Vliv na výši úspory mají totiž také odečet úroků ze základu daně a případný výnos v případě uložení v bance na spořicím účtu, jehož rostoucí sazby by úsporu ještě snížily. V takových případech finanční odborníci radí případnou volnou hotovost ponechat na horší časy jako finanční rezervu.