Jakou zvolit fixaci hypotéky?
Hypotéky mohou být úročeny fixní nebo variabilní úrokovou sazbou. Ve většině případů si lidé vybírají první možnost, která jim dává jistotu, že se po zvolené období výše úrokové sazby hypotéky nezmění.
Co ovlivňuje fixace hypotéky
Splátka hypotéky bude po celou dobu fixace stejná a vy si můžete lépe plánovat své finanční výdaje. Banky běžně nabízejí dobu fixace hypotéky na 1 rok, 3 roky, 5 a 10 let. U některých bank se můžete setkat i s fixacemi na 15 či více let. V tomto případě ovšem počítejte s vyššími sazbami, než u hypoték s fixací na 3 nebo 5 let. Nejčastěji si dnes lidé sjednávají hypotéky s fixací 5 let. Úrokové sazby hypoték se v čase mohou vyvíjet směrem nahoru i dolů. Pokud očekáváte spíše dlouhodobější růst úrokových sazeb, stojí za zvážení zafixování úroku na delší dobu. Při očekávaném poklesu sazeb může být zase výhodnější kratší doba fixace, kdy si na jejím konci máte možnost vyjednat výhodnější úročení.
Tip: Přečtěte si, co dělat po konci fixace hypotéky v našem článku.
Alternativa k fixované úrokové sazbě
Banky nabízejí i hypotéky s variabilní (plovoucí) úrokovou sazbou. V tomto případě se úroková sazba odvíjí od ceny peněz na mezibankovním trhu (sazby PRIBOR), kterou vyhlašuje Česká národní banka. Tato varianta je výhodná v období klesajících sazeb. Nevýhodou je, že se výše splátky hypotéky bude častěji měnit.
Při sjednávání hypotéky byste měli získat odpovědi na řadu důležitých otázek. Přečtěte si, na co se ptát při výběru hypotéky.