Co je státní fond rozvoje bydlení a k čemu slouží

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %

Jakou funkci plní vlastní státní fond rozvoje a kdo jej může využít? Na tyto často kladené otázky vám odpovíme v novém článku zaměřující se na tuto problematiku.

01.02.2017 | Roman Müller

Obsah článku

Co je státní fond rozvoje bydlení

Státní fond rozvoje bydlení funguje pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj. Vznikl jako právnická osoba podle zákona č. 211/2000 Sb. Nejvyšším orgánem celé instituce je výbor, který má sedm členů. Na postu předsedy je ministr pro místní rozvoj a všechny členy volí vláda, a to na dobu 4 let. Funkci kontrolního orgánu plní dozorčí rada, která má pět členů. Její zástupci jsou voleni poslanci Parlamentu ČR. Nad chodem fondu pak dohlíží jeho ředitel.

Co je jeho cílem

Jak už vyplývá z jeho názvu, jeho cílem je především podporovat rozvoj bydlení v České republice. Což v praxi znamená snahu o snížení energetické náročnosti budov, péči o stávající budovy (a to tak, aby byl dosažen dostatečný komfort bydlení a snaha zajistit dostupné bydlení všem, včetně skupin obyvatel, které jsou v tomto směru určitým způsobem znevýhodněny).

Jaká je konkrétní náplň jeho činnosti

Fond se zaměřuje na osoby znevýhodněné zdravotně, dále na seniory nebo ty, kterým jejich domovy zničila živelná pohroma. V rámci specializovaného programu nabízí úvěr, který lze předčasně bez poplatků splatit. Stejně tak nemusíte platit za jeho správu a vedení. Současně získáte i možnost odborné pomoci a konzultací zdarma. Další programy se zaměřují právě na snížení energetické náročnosti jednotlivých bytů.

Pro mladé rodiny

Projekt se rovněž soustředí na pořizování bydlení pro mladé. V tomto směru nahradil dřívější tzv. novomanželskou půjčku. Podmínkou získání nízkoúročeného úvěru je, aby vám bylo do 36 let a pečovali jste o dítě, které je mladší než 6 let. Státní fond rozvoje bydlení rovněž nabízí možnost modernizace bytového fondu přímo obcím.

V době svého vzniku měl SFRB pro svou činnost využívat především prostředky získané z privatizace v průběhu období 2000 až 2005 ve výši 33 miliard korun. Za rok 2016 pak SFRB investoval do rozvoje bydlení celkem více než miliardu korun. Finančně náročný provoz představuje také hlavní důvod, proč se čas od času debatuje nad jeho zrušením.

Pokud řešíte financování bydlení, obraťte se na naše specialisty z HYPOnaMÍRU, kteří vyhodnotí Vaši situaci a pomohou s vyřízením všeho potřebného.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.