Dokumenty potřebné k hypotéce

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %

Sjednání hypotéky se neobjede bez dokládání celé řady dokumentů. Hypoteční poradce vás vždy dopředu seznámí s potřebnými dokumenty a doklady, které jsou potřeba ke sjednání úvěru na bydlení. Přečtěte si, jaké dokumenty po vás může banka požadovat.

21.09.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Pokud se rozhodnete sjednat novou hypotéku nebo refinancovat váš stávající úvěr na bydlení, připravte se na to, že od vás bude hypoteční poradce požadovat celou řadu dokumentů. Seznam potřebných dokumentů je dán konkrétním účelem využití hypotéky. Například při koupi nemovitosti najdete mezi požadovanými dokumenty kupní smlouvu, při majetkovém vypořádání exmanželů dohodu o vypořádání společného jmění a rozvodový rozsudek a při refinancování hypotéky původní úvěrovou smlouvu. Přečtěte si, jaké dokumenty po vás může banka při sjednávání hypotéky požadovat. 

TIP

Vybrali jste si nemovitost a hledáte nejvýhodnější hypotéku? Vyzkoušejte online hypoteční kalkulačku hyponamiru.cz. Z pohodlí domova si rychle srovnáte aktuální nabídky jednotlivých bank. 

Doklady totožnosti u Čechů

Při vyřizování hypotéky musíte vždy prokázat svoji totožnost, a to předložením platného občanského průkazu a u některých bank i druhého dokladu totožnosti (pozn. při online sjednání hypotéky můžete k ověření vaší totožnosti využít také službu bankovní identity). Druhým dokladem může být například platný cestovní pas, řidičský průkaz, rodný list nebo zbrojní průkaz. Prokázat svoji totožnost musí jak hlavní žadatel, tak i případní spolužadatelé. 

Doklady totožnosti u cizinců

O hypotéku mohou žádat i cizinci žijící v Česku. Cizinci a občané některé ze zemí Evropské unie předkládají ideálně svůj národní průkaz totožnosti plus průkaz o povolení k pobytu nebo cestovní pas, pokud žádný pobyt nemají. Cizinci ze zemí mimo Evropskou unii předkládají cestovní pas a průkaz o povolení k pobytu. Druhým dokladem totožnosti může být v případě cizinců řidičský průkaz nebo také zmíněný průkaz o povolení k pobytu. 

Dokládání příjmů u zaměstnanců

Všechny banky se také u žadatelů o hypotéku vždy zajímají o výši pravidelného příjmu. Zaměstnanci předkládají potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Pokud si příjem zasíláte na účet jiné banky, než u které si sjednáváte hypotéku, bude potřebovat i několik posledních výpisů z běžného účtu (pozn. nejčastěji tři). Banky mohou také požadovat předložení pracovní smlouvy, mzdového výměru, prohlášení o prodloužení pracovního poměru (pozn. v případě pracovního poměru na dobu určitou) nebo také několik posledních výplatních pásek. 

Dokládání příjmů u podnikatelů

Také podnikatelé musí prokazovat výši příjmů. Základním dokladem je daňové přiznání za předchozí zdaňovací období včetně všech příloh. Některé banky mohou požadovat daňová přiznání za dva roky zpětně. Pokud podáváte daňové přiznání v papírové podobě, musí na něm být razítko finančního úřadu. V případě elektronického podání bude stačit elektronické potvrzení podání. Pokud vedete účetnictví, připravte si také rozvahu a výsledovku.

Podnikatelé rovněž předkládají doklad o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu (pozn. většinou stačí až k čerpání hypotéky), potvrzení o zaplacení daně z příjmu nebo obdržení jeho přeplatku. Některé banky mohou po plátcích daně z přidané hodnoty požadovat také daňové přiznání k DPH, s tímto požadavkem se ovšem hypoteční specialisté setkávají jen zřídka.

Ostatní typy příjmů a jejich potvrzení

  • Starobní/invalidní důchod – banky většinou vyžadují doložení důchodového výměru a jednoho výpisu z účtu, na který je důchod vyplácen. 
  • Výsluhová penze (u policistů, vojáků apod.) – banky vyžadují  rozhodnutí o přiznání výsluhy a výpis z běžného účtu, na který je výsluha připisována.
  • Příspěvek na rodičovské a mateřské dovolené – příjmem jsou také příspěvky pobírané na rodičovské a mateřské dovolené, ty se dokládají potvrzením o přiznání příslušné dávky ze státní sociální podpory.
  • Příjmy z pronájmu nebo kapitálového majetku – výše příjmu se dokládá daňovým přiznáním. 

Doklady při koupi nemovitosti

Při koupi nemovitosti vyžadují banky předložení kupní smlouvy nebo alespoň návrhu kupní smlouvy. V případě koupě bytu či domu v rámci developerského projektu je předkládána smlouva o smlouvě budoucí. Pokud je při koupi nemovitosti využívána úschova, připravte si také návrh smlouvy o úschově. 

Refinancování hypotéky

Důležitým dokumentem při převádění hypotéky k jiné bance (refinancování) je původní úvěrová smlouva včetně všech dodatků. Banky se spokojí s kopiemi těchto dokumentů. Nová banka bude potřebovat také vyčíslení zůstatku hypotéky od původní banky (pozn. nejpozději před čerpáním úvěru). Součástí zástavní smlouvy u původní banky může být rovněž i zákaz zatížení a je potřeba mít připraven souhlas původní banky se vznikem zástavního práva nové banky.

Dokumenty k nemovitosti v zástavě

Každá hypotéka je zajištěna konkrétní nemovitostí. Banky si stanoví odhad ceny zastavované nemovitosti. Pokud banka při refinancování hypotéky uzná původní odhad nemovitosti nebo jej udělá online dle cenové mapy, stačí ji doložit aktuální fotografie nemovitosti a její popis. V případě pronájmu zastavované nemovitosti si pro banku připravte i nájemní smlouvu. 

Jestliže poskytnete do zástavy nemovitost, kterou již vlastníte, je potřeba předložit i nabývací titul k této nemovitosti (např. kupní smlouvu, darovací smlouvu). V tomto případě je nutný i váš písemný souhlas s vkladem zástavního práva banky. 

Doklady při vypořádání společného jmění manželů

Pokud využijete hypotéku k vypořádání společného jmění manželů, budete potřebovat dohodu o vypořádání společného jmění manželů a rozsudek o rozvodu s doložkou o nabytí právní moci. V případě, že bylo společné jmění manželů zúženo, překládá se notářský zápis nebo předmanželská smlouva. 

Další dokumenty

Před samotným čerpáním hypotéky musíte bance doložit, že byly složeny zamýšlené vlastní zdroje. Banky rovněž vyžadují uzavřít pojištění k zastavované nemovitosti a předložit pojistné podmínky. Výplata pojistného musí být sjednána ve prospěch banky. 

Před čerpáním hypotéky musí být na katastr nemovitostí podána zástavní smlouva. Doložit musíte i zaplacení poplatku katastru nemovitostí.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.