arrow-rightcalculatecheckcrossczdoneenfacebookinstagramphoneprogress1progress2progress3progress4progress5progress6progress7savingsshare-emailshare-facebookshare-linkedinshare-twitterspotifystartags-arrowtiktokyoutube

Financování kontejnerového domu

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %

Patříte mezi příznivce alternativních staveb a láká vás myšlenka života v kontejnerovém domě? I na pořízení tohoto typu stavby můžete získat hypotéku. Je ovšem třeba splnit několik základních podmínek. Přečtěte si, jaké jsou výhody kontejnerového domu a jak na jeho pořízení získat hypotéku.

08.04.2025 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

Co si z článku odnést:

  • Kontejnerové domy jsou zajímavou alternativou k tradičním stavbám a mohou sloužit k trvalému bydlení i rekreaci.
  • Rychlá výstavba kontejnerového domu je jednou z hlavních výhod, zejména při objednávce na klíč od specializovaných firem.
  • Výhodou kontejnerových domů je jejich variabilita – kontejnery lze propojovat, vrstvit a vytvářet různé půdorysné tvary.
  • Ekologickou výhodou je recyklace lodních kontejnerů, která šetří přírodní zdroje a snižuje náklady na výstavbu.
  • Legislativně je třeba při stavbě kontejnerového domu dodržet veškeré stavební a bezpečnostní předpisy.
  • Výběr vhodného pozemku je klíčový, zejména pokud dům slouží k trvalému bydlení a musí být pevně spojen se zemí.
  • Financování kontejnerového domu je možné pomocí hypotéky, pokud stavba splňuje podmínky pevného spojení se zemí a je napojena na inženýrské sítě.
  • Pokud banka kontejnerový dům nepřijme jako zástavu, lze využít americkou hypotéku, úvěr ze stavebního spoření nebo neúčelový spotřebitelský úvěr.
  • Pojištění kontejnerového domu je možné, pokud stavba splňuje standardní podmínky pro pojištění nemovitosti.

Většina rodinných domů v Česku je postavena z cihel, pórobetonových tvárnic, betonu nebo dřeva. Najdou se však i stavby, kde majitelé vsadili na alternativní stavební materiály. Zajímavým příkladem jsou vyřazené lodní kontejnery, které po renovaci a dalších potřebných úpravách slouží jako nosná konstrukce stavby. Kontejnerový dům po dokončení nerozeznáte od rodinných domů postavených z tradičních stavebních materiálů. Stavby z kontejnerů dnes mohou sloužit nejen k trvalému bydlení, ale také k rekreaci.

„Dotazy na možnosti financování netradičních nemovitostí, jako jsou kontejnerové domy, se objevují stále častěji. I když nejde o běžnou záležitost, za určitých podmínek je možné tyto alternativní stavby financovat hypotékou. Každý případ je však nutné posuzovat individuálně,“ říká Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Bydlet můžete už za pár týdnů

Jednou z hlavních výhod kontejnerových domů je rychlá výstavba. Pokud si necháte vyrobit kontejnerový dům takzvaně na klíč od některé ze specializovaných firem, můžete bydlet do několika týdnů. Menší domy vám výrobci dopraví až na pozemek, usadí na připravenou základovou desku nebo zemní vruty a připojí na inženýrské sítě. U větších staveb probíhá finální sestavení jednotlivých částí domu přímo na pozemku. 

Dům z lodních kontejnerů si můžete postavit i svépomocí. Rychlost výstavby bude v tomto případě záviset na velikosti domu i vašich časových možnostech. Podívejte se na video, jaký dům je možné postavit za devět měsíců.  

Mohlo by vás zajímat: Alternativou ke kontejnerovému domu může být i Tiny house. Podívejte se, zda je možné financovat ho pomocí klasické hypotéky.

TIP

Potřebujete poradit s financováním alternativní stavby? Kontaktujte nás, a naši zkušení hypoteční specialisté vám rádi představí možnosti financování. 

Dům přesně podle vašich představ

Často zmiňovanou výhodou u kontejnerových staveb je jejich variabilita. Lodní kontejnery je totiž možné různě propojovat nebo i pokládat na sebe a budovat patrové stavby. Rodinný dům z kontejnerů může mít půdorys nejen ve tvaru čtverce či obdélníku, ale také písmen L, T, U a řady nepravidelných tvarů. I z kontejnerů je tedy možné postavit velmi zajímavý a originální rodinný dům.  

Recyklace materiálů šetří přírodu

U kontejnerových domů stojí za zmínku i ekologie. Znovuvyužití vyřazených kontejnerů šetří přírodní zdroje. Příznivá je i cena pořízení rodinného domu. Podle zkušeností majitelů těchto domů jsou tyto stavby oproti domům z cihel a betonu i dřevostavbám levnější o několik desítek procent. 

Klíčový je výběr vhodného pozemku

Pokud si plánujete pořídit kontejnerový dům k trvalému bydlení, neobejdete se bez vhodného stavebního pozemku. Ideální jsou pozemky na rovině určené k výstavbě samostatně stojících rodinných domů. V potaz je třeba brát i to, jaký dům je možné na daném pozemku postavit. Tyto informace jsou obsaženy v územně plánovací dokumentaci, kde naleznete například údaje o maximální výšce stavby nebo zastavitelnosti plochy pozemku. Už při prvních úvahách o výstavbě kontejnerového domu se vyplatí navštívit místně příslušný stavební úřad a probrat plánovaný stavební záměr. 

Možnosti úvěru

Možností, jak financovat kontejnerový dům, je hned několik. První variantou je klasická účelová hypotéka, pokud stavba splňuje potřebné podmínky pro tento typ úvěru. V případě, že tomu tak není, nabízí se alternativy jako americká hypotéka, úvěr ze stavebního spoření nebo jiný neúčelový spotřebitelský úvěr. Každá z těchto možností má svá specifika a je vhodné zvážit, která nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Podmínky pro financování hypotékou

Pořízení či výstavbu kontejnerového domu k trvalému bydlení je možné financovat hypotékou. Miroslav Majer k financování těchto nemovitostí dodává: „Je nutné splnit jednu důležitou podmínku – stavba musí být pevně spojena se zemí. Mobilní dům, který se dá kdykoliv „odvést pryč“ není pro banku akceptovatelnou zástavou.“

Víte, že?

Kontejnerový dům musí být standardně napojen na inženýrské sítě, aby mohl sloužit k trvalému bydlení, což je základní podmínka pro získání účelové hypotéky. Dům musí být po dokončení zapsán do katastru nemovitostí a získat číslo popisné.

Zástava nemovitosti

Pokud kontejnerový dům splňuje podmínky a banka ho přijme jako zástavu, můžete ručit přímo touto nemovitostí. V opačném případě, kdy banka kontejnerový dům jako zástavu neakceptuje, budete muset použít jinou nemovitost jako ručení za úvěr nebo zvolit financování bez zástavy nemovitosti.

Postup při žádosti o financování a co banky posuzují

Před žádostí o hypotéku je třeba si ujasnit své finanční možnosti a rozhodnout, jakou částku budete potřebovat. Poté následuje výběr banky nebo nezávislého hypotečního makléře, který vás provede celým procesem.

Postup při žádosti o financování je následující:

  • Předběžné posouzení: Banka provede orientační výpočet vaší bonity a schopnosti splácet. Může vám sdělit přibližnou částku, kterou si můžete půjčit.
  • Shromáždění dokumentů: Připravíte si potřebné dokumenty jako například doklady totožnosti, potvrzení o příjmech (např. výplatní pásky nebo daňové přiznání), pracovní smlouvu, výpisy z účtu a případně doklady o dalších závazcích. Pokud žádáte o účelovou hypotéku na nemovitost, budete potřebovat také dokumentaci k této nemovitosti (kupní smlouvu, výpis z katastru nemovitostí, odhad hodnoty apod.).
  • Podání žádosti: Vyplníte žádost o hypotéku, kde uvedete účel úvěru. Banka pak provede detailní prověření vaší bonity – zkontroluje vaše příjmy, úvěrovou historii a další finanční závazky.
  • Odhad nemovitosti: Banka si nechá vypracovat odhad hodnoty nemovitosti, která bude sloužit jako zástava.
  • Schválení úvěru: Pokud banka vaši žádost schválí, předloží vám nabídku úvěrových podmínek.
  • Podpis úvěrové smlouvy: Po schválení hypotéky a dohodnutí podmínek podepisujete úvěrovou smlouvu a smlouvu o zástavním právu k nemovitosti.
  • Zápis zástavního práva: Banka podá návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí.
  • Čerpání úvěru: Po splnění všech podmínek a doložení potřebných dokumentů banka uvolní prostředky na účet prodávajícího nebo přímo na váš účet.
  • Splácení hypotéky: Hypotéku začnete splácet podle sjednaného splátkového kalendáře.
Postup při žádosti o financování a co banky posuzují

Co když banka hypotéku zamítne?

Pokud banka financování kontejnerového domu odmítne, stále existuje jedna možnost, jak získat potřebnou hypotéku. Do zástavy můžete bance nabídnou jen stavební pozemek, na kterém bude váš dům stát (tzn. do hodnoty zástavy se nezapočítává cena kontejnerového domu). V případě, že získané peníze nebudou na výstavbu stačit, můžete bance přidat do zástavy i další vhodnou nemovitost. Tato kombinace může pokrýt celý stavební záměr.

Americká hypotéka na kontejnerový dům

Pokud nelze využít účelovou hypotéku, jednou z možností je americká hypotéka. Jde o neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí, který můžete použít na financování kontejnerového domu. Výhodou je volné použití prostředků, dlouhá splatnost a možnost volby doby fixace úrokové sazby. Nevýhodou je o něco vyšší úroková sazba oproti klasické hypotéce.

Banka při sjednávání americké hypotéky posuzuje vaši bonitu – tedy schopnost úvěr splácet – a hodnotí nemovitost, která bude sloužit jako zástava. I když je úvěr neúčelový, zajištění nemovitostí zůstává klíčovým prvkem pro jeho schválení.

Úvěr ze stavebního spoření

Financování kontejnerového domu úvěrem ze stavebního spoření je možné, ale závisí na splnění několika zásadních podmínek. Rozhodující je, aby byl kontejnerový dům určen k trvalému bydlení, pevně spojen se zemí a splňoval stavební předpisy pro bydlení. V takovém případě jej stavební spořitelna může posuzovat jako standardní rodinný dům.

Naopak, mobilní kontejnerové domy bez charakteru trvalého bydlení není možné úvěrem ze stavebního spoření financovat. Pro jistotu je vhodné konzultovat svůj záměr přímo se stavební spořitelnou a ověřit si její individuální podmínky a přístup k danému typu stavby.

Neúčelový spotřebitelský úvěr

Kromě hypotéky lze kontejnerový dům financovat i neúčelovým spotřebitelským úvěrem. Tento typ úvěru je vhodný zejména pro nižší částky, u kterých není potřeba zajištění nemovitostí.

Neúčelový úvěr nabízí flexibilitu využití finančních prostředků, například na nákup kontejnerů, jejich transport či vybavení. Na druhou stranu má spotřebitelský úvěr nevýhodu v podobě vyšších úrokových sazeb a kratší doby splatnosti (obvykle do 10 let). Tento typ úvěru je proto vhodný spíše pro financování dílčích částí projektu.

Možnosti pojištění

Pokud kontejnerový dům splňuje všechny legislativní požadavky, pojišťovna ho bude posuzovat stejně jako běžný dům z cihel či jiných tradičních materiálů. Problémy mohou nastat, pokud tyto podmínky splněny nejsou nebo má dům nestandardní konstrukční řešení. Pro jistotu a nalezení nejvhodnějšího pojištění je vždy vhodné konzultovat možnosti s nezávislým pojišťovacím specialistou.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 476 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.