Hypotéka na pořízení chaty a chalupy
Češi znovu objevují kouzlo chataření a chalupaření. Vyhledávané jsou především rekreační nemovitosti v blízkosti velkých měst i atraktivních horských oblastech. Za uplynulých pět let stouply ceny těchto nemovitostí o desítky procent. Kdo nemá na pořízení chaty či chalupy dostatek vlastních peněz, může za určitých podmínek využít hypotéku. Přečtěte si, jak financovat koupi rekreační nemovitosti pomocí hypotéky?
Podle realitních makléřů si chaty a chalupy v Česku pořizují nejčastěji rodiny s dětmi, které mají zajištěné vlastní bydlení ve městě a chtějí trávit volné dny v přírodě. Rekreační nemovitosti k celoročnímu užívání vyhledává také starší generace, která plánuje prožít důchod mimo město. V posledních letech také roste poptávka po chatách a chalupách od lidí, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit drahé bydlení ve městech. Řada z těchto zájemců o vlastní rekreační nemovitost uvažuje o využití hypotéky. Už při výběru nemovitosti je ovšem potřeba dávat pozor, protože ne každou chatu či chalupu přijme banka do zástavy.
Hypoteční kalkulačka: Spočítejte si hypotéku na rekreační nemovitost online z pohodlí domova.
Nemovitost musí mít evidenční nebo popisné číslo
Stejně jako při nákupu bytu, rodinného domu či stavebního pozemku na hypotéku musíte i v případě pořízení chaty či chalupy nabídnout bance do zástavy vhodnou nemovitost. Aby mohla rekreační nemovitost sloužit jako zástava, musí být splněno několik podmínek. V první řadě musí mít kupovaný objekt přidělené evidenční nebo popisné číslo. Tuto informaci vám sdělí buď přímo prodávající či realitní makléř, nebo si ji můžete sami vyhledat na internetových stránkách katastru nemovitostí. Chaty mají obvykle pouze evidenční číslo. Chalupy, což jsou venkovská stavení, mají přiděleno číslo popisné.
Stavba musí stát na vlastním pozemku
Hypotéku získáte pouze na rekreační objekt, který stojí na vlastním pozemku. Zejména chaty v rekreačních oblastech stojí velmi často na pozemcích v dlouhodobém pronájmu – například na pozemcích ve vlastnictví Lesů České republiky.
Kromě pozemků, na kterých nemovitost stojí, se dopředu zajímejte i o vlastníka přístupové cesty. Pokud se k chalupě či chatě dostáváte přes cizí pozemky nebo lesy, vyžadují banky souhlasy jejich majitelů nebo sjednání břemene jízdy a chůze. Majitelé okolních pozemků nemusí na takový požadavek přistoupit. Pokud potřebné souhlasy či věcná břemena nezískáte, banka nemovitosti do zástavy nepřijme.
Banky vyžadují přípojku elektřiny a zdroj vody
Za hypotéku se nemůžete bance zaručit ani chatou či chalupou bez přípojky elektřiny a zdroje pitné vody. Pokud není ke stavbě přiveden veřejný vodovod, stačí mít vlastní studnu. Další podmínkou přijetí rekreační nemovitosti do zástavy je celoroční obyvatelnost objektu a charakter trvalého bydlení. Odhadce banky sleduje vybavenost dané stavby, tedy zda má chata či chalupa například zdroj vytápění, koupelnu či kuchyň. Pokud je rekreační nemovitost vybavena podobně jako například rodinný dům či byt, se získáním hypotéky nebudete mít problém.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Banky vyžadují více vlastních prostředků
Tuzemské banky v případě financování rekreačních nemovitostí obvykle poskytují hypotéky maximálně do výše 70 procent jejich odhadované hodnoty. U chat a chalup ve výborném technickém stavu ve vyhledávaných lokalitách se můžete dostat i na 80 procent. Stejně jako u hypotéky na pořízení vlastního bydlení si v případě rekreačních nemovitostí můžete sami vybrat dobu splatnosti a fixace úrokové sazby.
Když chata či chalupa nesplňuje podmínky banky pro přijetí do zástavy, není ještě nic ztraceno. Bance totiž můžete nabídnout i jinou vhodnou nemovitost v osobním vlastnictví, tedy například byt, rodinný dům či stavební pozemek. Stále ovšem platí, že i když se rekreačním objektem neručí a je pouze předmětem financování, stále musí splňovat charakter standardního bydlení, aby byla splněna účelovost hypotéky, tj. spojitost s bydlením. Právě na hypotéky na bydlení dávají banky totiž nejnižší možnou úrokovou sazbu.