Hypotéky trhají rekordy. Obří zájem překvapil i samotné banky
V prvním čtvrtletí letošního roku si Češi u bank sjednali hypotéky za téměř 100 miliard korun. Za obrovským zájmem o hypoteční úvěry stojí především pozvolna rostoucí úrokové sazby a obavy z inflace.
Rozjetý hypoteční trh v letošním prvním čtvrtletí nezastavil ani další tvrdý lockdown. Zájem o nové hypotéky i refinancování již sjednaných úvěrů na bydlení zaskočil i mnohé zkušené bankéře. Pracovníci bank čelili náporu stovek žádostí o nové hypotéky a doba schvalování se stejně jako v posledních měsících loňského roku výrazně prodloužila. Čekací doba na schválení žádosti se natáhla až na týdny. Nápor zájemců o hypotéky musí banky zvládat i v těchto týdnech – Češi zřejmě vycítili poslední šanci na podpis úvěrové smlouvy za historicky nejvýhodnějších podmínek.
TIP: Potřebujete si rychle srovnat nabídky hypoték od jednotlivých bank? Využijte online hypoteční kalkulačku hyponamiru.cz. Za pár minut zjistíte vše potřebné.
Banky jedna po druhé zdražují
Od ledna banky zvyšují úrokové sazby. Některé zvedly sazby téměř o půl procenta. Získat v prvním čtvrtletí letošního roku hypotéku za méně než dvě procenta ročně už nebylo samozřejmostí. Nyní se nacházíme v bodě, který by se dal označit jako „výprodej posledních levných hypoték“. Možnosti získat hypotéku se sazbou pod dvě procenta rychle docházejí a velmi záleží na šikovnosti hypotečního zprostředkovatele a samozřejmě také podmínkách úvěru.
I když sazby hypoték zcela jistě pozvolna porostou i v následujících měsících, o úvěry na bydlení bude stále velký zájem. V případě rychlého rozvolnění vládních omezení a proočkování většiny obyvatel se opět otevře možnost získání hypotéky lidem z oborů, které jsou dnes z úvěrování vyloučeny. Největším limitem bude nabídka volných nemovitostí.
Češi se budoucnosti nebojí
Za neutuchajícím zájmem o hypotéky stojí kromě výhodných úrokových sazeb také menší obava Čechů ze ztráty pravidelného příjmu. Nezaměstnanost je nízká a stále se najde řada oborů, kde schází vhodní pracovníci. Nabídka pracovních míst také výrazně vzroste s rozjetím sezónních prací a po otevření zavřených sektorů ekonomiky. Že tento scénář nebude daleko od pravdy, potvrzuje vývoj v Izraeli. Po opětovném otevření obchodů a služeb měli podnikatelé problém najít volnou pracovní sílu.
Ceny nemovitosti pokračují v růstu
Čechy od pořízení vlastního bydlení neodrazují ani historicky nejvyšší ceny nemovitostí. Dostupná data potvrzují, že byt, dům nebo rekreační nemovitost na dobré adrese patří již několik let mezi nejvýnosnější aktiva. Ze statistiky portálu Valuo.cz například vyplývá, že za poslední rok cena bytu s užitnou plochou od 40 do 80 metrů čtverečních na Praze 6 vzrostla v průměru o deset procent (pozn. data za Q1/2021 vs. Q1/2020). Ceny nemovitostí ovšem nerostou jen v hlavním městě, ale i v ostatních částech země. Rychlého růstu cen bytů, rodinných domů, pozemků, chat i chalup si všímají i investoři, kteří je skupují a ženou jejich ceny ještě výše.
Poptávka po nemovitostech výrazněji rostla i ze strany zájemců, kteří vyčkávali na pokles cen. Za poslední rok se přesvědčili, že ceny nemovitostí rostou i při pokračující pandemii koronaviru a našetřené peníze na účtech znehodnocuje inflace. Proto se někteří Češi rozhodli již dále nečekat a nakupovali. Nemovitosti jsou oproti prvnímu čtvrtletí minulého roku dražší, což se promítá i do výše sjednané hypotéky. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku byla průměrná výše hypotéky 2,76 milionu korun, letos to bylo ve stejném období už 3,15 milionu.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.