Jaký byl hypoteční a realitní trh v roce 2023

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %
Rok 2023 na hypotečním a realitním trhu - shrnutí událostí a vývoje

Po celý rok 2023 se hypoteční sazby držely vysoko a zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení byl oproti předchozím rokům výrazně slabší. Přečtěte si, co přinesl rok 2023.

20.12.2023 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

Rok 2023 se u většiny poskytovatelů hypoték i realitních makléřů zapíše mezi ty méně úspěšné. Zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení byl totiž velmi vlažný.

Hlavním důvodem nízké poptávky byly především vyšší úrokové sazby hypoték a vysoké ceny nemovitostí. Ke slabému zájmu o byty a rodinné domy přispěly i obavy z přetrvávající inflace. Oproti předchozím rokům si nyní české domácnosti připlatí za většinu nakupovaných produktů a služeb.   

„Po výrazném růstu úrokových sazeb již řada zájemců o vlastní bydlení na hypotéku nedosáhla. Výrazný obrat k lepšímu nepřineslo ani zrušení limitu úvěrového ukazatele DSTI ze strany ČNB. V roce 2023 se na realitním trhu naplno projevila i změna struktury kupujících. Jednoznačně převažovali zájemci s vlastní hotovostí, kteří měli skvělou příležitost vyjednávat o ceně,“ popisuje situaci na trhu Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.  

Hypoteční trh 2023

I když zatím nejsou k dispozici statistiky za celý rok 2023, celkový objem nově uzavřených hypoték bude nejnižší za uplynulé tři roky. Podle dat ČBA Hypomonitoru si Češi v období od ledna do listopadu 2023 sjednali hypotéky za zhruba 125 miliard korun. Výsledek za celý rok se zřejmě bude pohybovat v pásmu 130 až 135 miliard korun.

Miroslav Majer k vývoj dodává: „Nejnižší zájem byl o hypotéky hned v úvodu roku 2023. V tu dobu dosahovaly úrokové sazby historických maxim a lidé vyčkávali na jejich výraznější pokles. Ten bohužel nenastal a Češi si začali pomalu zvykat na novou realitu. Podzim roku 2023 již naznačoval opatrný obrat trendu a stabilizaci na hypotečním trhu. Z hlediska objemu sjednaných hypoték se mezi nejúspěšnější měsíce řadí říjen a listopad. V současné době stále lidé vyčkávají na pokles sazeb a doba sjednávání úvěrů se extrémně natahuje v čase.“

Objem nově sjednaných hypoték v roce 2023

Co se stalo v roce 2023

Mírně pozitivní vliv na vývoj hypotečního trhu mělo uvolnění podmínek pro získání úvěru. Česká národní banka s účinností od 1. července 2023 zrušila horní hranici úvěrového ukazatele DSTI. Na konci listopadu rovněž centrální banka rozhodla o zrušení druhého úvěrového ukazatele DTI. Tato změna je ovšem účinná až od 1. ledna 2024 a projeví se tedy naplno až v průběhu nového roku. 

V nezměněné podobě zůstal poslední ukazatel LTV. V případě žadatelů o hypotéku do 36 let mohou banky poskytnou úvěr do výše maximálně 80 % hodnoty nemovitosti v zástavě. U starších žadatelů je horní hranice LTV 90 %. 

Další významnou změnu, která bude mít dopad na hypoteční trh až v roce 2024, přináší novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta počítá se zavedením poplatku při přechodu k jiné bance v době fixace. Stávajících smluv se ovšem toto nové opatření dotkne až od začátku nové fixace. „Původně se mělo jednat o částku ve výši 2 % z předčasně splacené části úvěru. Schválená verze je ovšem mírnější. Při odchodu k jiné bance v době fixace si budou moci banky účtovat „poplatek“ ve výši 0,25 % z předčasně splacené části celkové výše úvěru za každý započatý rok zbývající do konce fixačního období, maximálně však 1 %,“ upřesňuje Miroslav Majer. 

Co ovlivnilo vývoj úrokových sazeb v roce 2023

Za propadem zájmu o hypotéky stály především přetrvávající vysoké úrokové sazby. Nejdráže vycházelo sjednání nové hypotéky hned v úvodu roku. V lednu 2023 dosahovala podle statistiky ČNB průměrná úroková sazba u těchto hypoték 6,05 %. Vývoj úrokových sazeb byl ovlivněn kroky centrální banky. Ta držela základní úrokové sazby vysoko a banky poskytující hypotéky tedy neměly prostor k výraznějšímu snížení sazeb. 

Vývoj úrokových sazeb u hypoték byl po celý rok 2023 velmi stabilní. Nejníže byly sazby v listopadu, kdy se průměrná úroková sazba nových hypoték dostala na 5,8 %. Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi maximem a minimem byl jen čtvrt procentního bodu, hypoteční trh se nacházel ve fázi stagnace úrokových sazeb. 

Vývoj úrokových sazeb u nově sjednaných hypoték

Inflace pomalu odeznívá

Inflace patří stejně jako například vývoj HDP mezi významné makroekonomické ukazatele. Podle podzimní prognózy centrální banky by měla celková míra inflace v roce 2023 dosáhnout 10,8 %. I když se v meziročním srovnání snižuje tempo růstu inflace, stále se pohybuje velmi vysoko. Centrální banka se dlouhodobě snaží dostat k 2% inflačnímu cíli. K této hodnotě se pravděpodobně přiblížíme až v roce 2025.

Prognóza vývoje inflace v letech 2022 až 2025

Vysoká inflace byla hlavním důvodem, který vedl ČNB k rozhodnutí ponechat po většinu roku základní úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba se držela na úrovni 7 % až do posledního zasedání bankovní rady (pozn. 21. prosince 2023 došlo ke snížení 2T repo sazby o 0,25 procentního bodu na 6,75 %).

Realitní trh 2023

Vývoj na trhu realit je tradičně silně ovlivněn dostupností hypoték. Růst úrokových sazeb v ekonomice se negativně promítl do úročení hypoték, a tudíž i poptávka po nemovitostech zůstala po většinu roku velmi slabá. 

„Ceny nemovitostí se v roce 2023 již zřejmě dostaly na pomyslné dno. Pokud se kupující nebáli vyjednávat o slevě, mohli pořídit byt či dům za velmi příznivou cenu. Po zohlednění těchto výhod se vyplatilo financovat nemovitost i hypotékou, byť byly sazby vyšší. V brzké době lze očekávat stabilizaci na trhu realit a následný růst cen nemovitostí. Sazby hypoték budou naopak v následujících letech klesat a vhodným refinancováním si bude možné snížit měsíční splátku úvěru,“ uvádí Miroslav Majer.  

TIP

Pohled experta na budoucí vývoj realitního trhu: ceny nemovitostí dlouhodobě rostou, a jinak tomu nebude ani v následujících letech. Stavební materiál i práce jsou stále dražší a tyto zvýšené náklady se vždy promítají do konečné ceny nemovitosti.

Co ovlivnilo ceny nemovitostí v roce 2023?

Cenu nemovitosti ovlivňuje celá řada faktorů. Důležitá je například lokalita, technický stav nemovitosti či cena stavebního materiálu a práce. U novostaveb ceny většinou mírně rostly. Zejména u projektů ve velkých městech jako je Praha či Brno. Řada developerů odložila zahájení výstavby nových projektů a nyní se soustředí na prodej dokončených nemovitostí. Tento krok povede po oživení zájmu o hypotéky k vyčerpání dostupné nabídky a tudíž i růstu cen volných nemovitostí.

Ceny starších a kvalitních nemovitostí v roce 2023 převážně stagnovaly. Slevit ze svých cenových požadavků museli především ti majitelé bytů a rodinných domů, kteří s prodejem spěchali. Cenový pokles mají za sebou především nemovitosti ve velmi špatném technickém stavu a méně atraktivních lokalitách.  

Samostatnou kapitolou jsou stavební pozemky. Těch je stále velký nedostatek a jejich ceny dlouhodobě rostou. 

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 466 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.