Lid versus ČNB
ČNB usiluje o prosazení nového zákona, který by jí přinesl více pravomocí především ohledně úvěrů na bydlení. Přistoupila tak k dalšímu kroku, jak omezit trh s hypotékami. Jaké nové pravomoci bude mít, pokud zákon projde?
ČNB už delší dobu upozorňuje banky na, dle jejího názoru, přesycenost trhu s hypotékami. Přes vydaná doporučení, kterými se mají banky při poskytování hypoték řídit, přistoupila centrální banka ke kroku, kdy chce mít větší kontrolu nad trhem. Pokud by nový zákon prošel, bude moci ČNB přesně stanovovat, jak vysoký úvěr v poměru k ceně nemovitosti klient získá a především bude hodnotit jeho bonitu. Důvodem má být ochrana spotřebitelů před předlužeností.
Péče o spotřebitele vs. reálný stav trhu
Dosud vydala centrální banka doporučení, která bankám určují, jaký objem hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti mohou poskytovat a následně de facto vydala zákaz poskytovat úvěry nad 95 %. V praxi taková omezení znamenají, že od letošního dubna by měl mít žadatel o hypotéku úspory alespoň ve výši 10 až 20 % ceny. Klient, který vlastní peníze nemá, může však na hypotéku dosáhnout pomocí další půjčky. To, co totiž ČNB reguluje ve snaze pečovat o spotřebitele, neřeší reálnou situaci na trhu s hypotékami, kdy poptávka stále převyšuje nabídku. Ani přes tato omezení totiž banky nezaznamenávají pokles zájmu o hypotéky. I přes proklamovaný růst úrokové sazby zůstávají totiž investice do nemovitostí stále výhodné.
Možné důsledky regulací
Dosud se však jednalo víceméně o doporučení, přes které banky dokázaly například právě pomocí zmiňovaných dalších půjček vycházet vstříc i klientům, kteří by podle pravidel ČNB pravděpodobně hypotéku získávali obtížně. Ta teď proto usiluje o přijetí nového zákona, který by jí měl dát pravomoc vstupovat mezi klienta a banku. V překladu by tak centrální banka posuzovala bonitu konkrétního klienta a mohla přímo rozhodovat o výši úvěru. Otázkou je, zda taková opatření nepřinesou spíše více škody než užitku. Dá se očekávat, že se těmito kroky spíše otevírá cesta šedé zóně s financemi.
Jakkoli je snaha ČNB ochránit trh i spotřebitele vedena dobrými úmysly, je určitě dobré mít na paměti, že trh s hypotékami je pružný a banky budou mít vždy snahu vyjít klientům vstříc. Zatím se jedná o nejmarkantnější změnu v poskytování hypotečních úvěrů. Jak moc bude ve výsledku ČNB ve svých kritériích přísná, zatím zůstává otevřenou otázkou.