OSVČ a důchod – co potřebujete vědět
Dnešní výše starobního důchodu OSVČ je v porovnání se zaměstnanci obvykle nižší. Nejnižší jsou u podnikatelů, kteří odváděli do systému pouze minimální částky.
Podnikáte a odvádíte na sociálním pojištění pouze minimální povinnou částku? Připravte se na to, že státem vyplácená penze po odchodu do starobního důchodu bude velmi nízká. Výše státního důchodu nemile překvapila řadu stávajících penzistů, kteří se po roce 1989 rozhodli vydat na dráhu OSVČ a do důchodového systému dlouhá léta odváděli pouze minimální částky. Pokud si sami nevytvořili dostatečnou finanční rezervu, mohou být dnes odkázáni na další státem vyplácené dávky.
„Důchodová reforma přináší řadu změn a dotkne se samozřejmě také podnikatelů. Zásadní novinkou je, že živnostníkům a dalším OSVČ se bude od ledna 2024 po dobu tří let postupně zvyšovat povinný minimální vyměřovací základ z 25 % průměrné mzdy na úroveň 40 %. Autoři reformy si od této úpravy mimo jiné slibují, že pomůže zajistit důstojnou výši důchodu i pro OSVČ,“ uvádí Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Doba strávená v důchodu roste
Životní úroveň Čechů i kvalita zdravotní péče se postupně zvyšuje. Díky tomu se obecně dožíváme vyššího věku, což je dobrá zpráva pro nás, ale horší pro důchodový systém. Průměrná doba strávená v penzi je delší než v minulosti a státní důchodový účet se propadá do mínusu. V letošním prvním pololetí skončil důchodový systém v deficitu 40,3 miliardy korun.
Podle dat České správy sociálního zabezpečení (pozn. dále jen ČSSZ) byla v roce 2000 průměrná délka pobírání starobního důchodu rovných 20 let, v roce 2022 to bylo 24,6 let.
Dlouhodobě také roste počet starobních důchodců. Na konci roku 2000 pobíralo penzi mírně přes 1,9 milionu lidí a o 22 let později do bylo více než 2,35 milionu. Násobně vyšší je dnes také počet Čechů, kteří se rozhodli využít možnosti odejít do předčasného důchodu.
Průměrná penze přes 20 tisíc korun
V červnu 2023 byl průměrný důchod v Česku 20 233 korun a jeho výše poprvé v historii překročila dvacetitisícovou hranici.
Výše vypláceného starobního důchodu se odvíjí především od délky doby důchodového pojištění a výše výdělků dosažených v takzvaném rozhodném období. Senioři podle dostupných statistik ČSSZ nejčastěji pobírají důchod v rozmezí od 15 000 do 22 999 korun (pozn. stav ke konci roku 2022).
Důchodová reforma
Důchodová reforma má především zajistit dlouhodobou udržitelnost českého důchodového systému. Změny se dotknou jak OSVČ, tak i zaměstnanců.
Podstatnou novinkou je postupné zvyšování hranice pro odchod do důchodu nad dnešních 65 let. Tuto změnu pocítí od roku 2031 lidé narození po roce 1965. Věková hranice pro odchod do důchodu se bude postupně upravovat podle aktuálního vývoje průměrné doby dožití. Cílem je, aby se průměrná doba strávená v důchodu dále nezvyšovala a byla přibližně 21,5 roku.
Dříve budou moci odejít do důchodu Češi pracující ve fyzicky náročných profesích. Zaměstnavatelé ovšem za tyto zaměstnance budou odvádět vyšší pojistné.
OSVČ a předčasný důchod
Reforma upravuje i pravidla pro předčasný odchod do penze. S účinností od 1. října 2023 se snížila maximální doba předčasného důchodu z 5 let na 3 roky. Novou podmínkou pro zájemce o předčasný důchod z řad OSVČ i zaměstnanců je minimální doba pojištění, a to 40 let.
OSVČ čekají vyšší odvody
OSVČ mající podnikání jako hlavní činnost musí měsíčně odvádět zálohy na povinné sociální a zdravotní pojištění a jednou ročně zdanit své příjmy.
Pro výpočet starobního důchodu jsou důležité odvody na důchodové pojištění (pozn. to je součástí sociálního pojištění a tvoří jeho největší část. Dobrovolně si mohou OSVČ platit také nemocenské pojištění).
Důchodové pojištění pro OSVČ v následujících letech poroste. Minimální povinné odvody na sociální pojištění se u živnostníků a podnikatelů v nadcházejících třech letech zvýší ze stávajících 25 % průměrné mzdy na 40 %.
Proč mají OSVČ nižší důchody? Podle portálu CNN Prima News současný ministr práce a sociálních věcí Jurečka uvedl, že až 60 % všech OSVČ v tuzemsku si platí pouze minimální vyměřovací základ, což vede k tomu, že výše jejich důchodů se nachází kolem hranice 10 000 korun.
Kolik platí OSVČ na důchod?
Důchodové pojištění odvádí podnikatelé měsíčně formou záloh a přeplatek nebo nedoplatek je zúčtován v rámci ročního Přehledu o příjmech a výdajích. V tomto dokumentu je uvedena i nová výše záloh na následující rok. Přehled za rok 2022 tedy obsahuje výši záloh na rok 2023.
Záloha činí 29,2 % z měsíčního vyměřovacího základu, přičemž pro rok 2023 je minimální výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění stanovena v případě hlavní činnosti na 2 944 korun a u vedlejší činnosti pak na 1 178 korun.
Výpočet starobního důchodu
Důchodová jistota pro OSVČ se odvíjí od výše starobního důchodu. Starobní důchod se skládá ze dvou složek, a to základní a procentní výměry. Základní část je jednotná pro všechny důchody je stanovena zákonem o důchodovém pojištění. Druhá složka se stanovuje individuálně procentní sazbou z výpočtového základu.
Výpočet výše konkrétního důchodu provádí ČSSZ. Podrobné informace k výpočtu jsou popsány na stránkách ČSSZ.
Podnikáte a zajímáte se o výši vašeho budoucího důchodu? Využijte důchodovou kalkulačku, ve které vypočítá aktuální odhad výše starobního důchodu.
Garantovaná výše důchodu
Důchodová reforma přináší i garantovanou výši důchodu. Pokud OSVČ dosáhne potřebné doby pojištění 35 let a důchodového věku, měla by mít nárok na určitou minimální výši důchodu. Pokud bychom minimální důchod vztáhli k roku 2023, vyšel by na 8 080 korun. Za stávajících podmínek vychází tento minimální důchod na 4 810 korun. Účinnost garantované výše důchodu je navrhována od ledna 2026.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Tipy, jak si naspořit na důstojný důchod
Vláda současná i ty minulé dlouhodobě nabádají Čechy, aby se nespoléhali pouze na státem vyplácenou penzi a sami se na důchod finančně připravili. I po zavedení důchodové reformy je jisté, že státem vyplácený penze u OSVČ s minimálními odvody na důchodovém pojištění budou velmi nízké.
K finančnímu přilepšení v důchodu může přispět například spoření na důchod pro OSVČ nebo vhodné penzijní fondy pro OSVČ.
„Stávající penzijní fondy a spořicí produkty z dlouhodobého hlediska nepokryjí ani inflaci. Individuální investice do akcií a dalších volatilních aktiv zase s sebou nesou riziko možné ztráty. Zajímavou alternativou jsou proto investice do nemovitostí. Jejich ceny dlouhodobě rostou a je možné je v důchodovém věku pronajmout a získat tak pasivní příjem. Samozřejmě je možné také nemovitost prodat a získat jednorázově vysoký obnos peněz. Pořízení nemovitosti lze financovat s pomocí hypotéky. Měsíční splátky hypotečního úvěru je možné brát jako určitou formu spoření na stáří,“ doplňuje Miroslav Majer.
Nenechte si ujít článek na téma Jak našetřit na důstojný důchod.
Další možností, jak nezůstat závislý pouze na státem vypláceném důchodu, je pokračování v podnikání v důchodu. Zde je ovšem riziko, že vám již zdravotní stav nedovolí dále pracovat. V tomto případě nezbývá než podnikání předat potomkům a definitivně ukončit dráhu OSVČ.
Kdy půjdete do důchodu
Věková hranice pro odchod do starobního důchodu se rok od roku zvyšuje. Zatímco například u mužů narozených v roce 1950 byl řádný důchodový věk 62 let a 6 měsíců, dnešní dvacátníci se dočkají penze až po oslavě svých 70. narozenin. V budoucnu by se měl věk pro odchod do důchodu posunout až k hranici 75 let. Nenechte si ujít článek na téma Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?