Přehled: Státní podpora pro podnikatele postižené koronavirem

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Velká část drobných živnostníků a podnikatelů přišla v okamžiku zavedení mimořádných opatření proti šíření nákazy koronaviru o pravidelný zdroj příjmu. V této tíživé finanční situaci se snaží vláda pomoci řadou úlev a finančních kompenzací. Podívejte se, jaké formy pomoci mohou nejvíce postižení živnostníci a podnikatelé využít.

31.03.2020 | Roman Müller | 10 minut k přečtení

Obsah článku

Finanční kompenzace pro živnostníky ve výši 15 tisíc korun měsíčně, ošetřovné pro podnikatele, půlroční odpuštění plateb minimálních záloh na důchodové pojištění a veřejné zdravotní pojištění, záruky bank za bezúročné půjčky… To jsou některé z forem pomoci státu podnikatelům, na které negativně dopadají aktuální vládní opatření proti šíření nákazy koronaviru. Pojďme si jednotlivé úlevy popsat podrobněji.

Jednorázová podpora 25 000 korun pro OSVČ

Vláda schválila jednorázovou finanční podporu ve výši 25 tisíc korun pro osoby samostatně výdělečně činné, které byly ekonomicky poškozeny mimořádnými opatřeními vlády nebo jinými důsledky pandemie koronaviru. V žádosti o podporu budou muset živnostníci formou čestného prohlášení doložit, že v období od ledna do března 2020 přišli v hrubých tržbách oproti srovnatelnému období roku 2019 alespoň o deset procent a že v loňském roce dosáhli v hrubých příjmech alespoň 180 000 korun, případně v přepočtu alespoň 15 000 korun měsíčně, pokud nepodnikali celý rok.

Vykonávaná činnost musí být hlavní činností, vedlejší činnost se připouští pouze u invalidních či starobních důchodců, u rodičů pobírajících rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně že dotyčný pečoval o potřebnou osobu. Podrobné informace naleznete ZDE.

Poškození živnostníci dostanou od státu 15 tisíc korun měsíčně

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) postižené opatřeními proti šíření nového koronaviru budou moci žádat každý měsíc o podporu ve výši 15 tisíc korun. Rozhodla o tom vláda a příslušnou legislativu připraví ministerstvo financí.

Ošetřovné pro OSVČ 

Osoby samostatně výdělečně činné získají finanční příspěvek ve výši 424 korun za každý den v karanténě nebo ošetřování člena rodiny. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnavatelů, na které neměly OSVČ doposud nárok. Pro vyplacení příspěvku je potřeba vyplnit čestné prohlášení a podat jej prostřednictvím obecního živnostenského úřadu. Tento příspěvek vyplácí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Odpuštění plateb minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění po dobu 6 měsíců

Úlevou pro zhruba milion živnostníků je půlroční odpuštění minimálních povinných plateb na důchodové pojištění a veřejné zdravotní pojištění. Pokud živnostník má podnikání jako hlavní činnost, je pro letošní rok minimální výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění 2 544 korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění u hlavní činnosti je 2 352 korun. Za šest měsíců tedy ušetří živnostníci na pojistném téměř 30 tisíc korun.

Pozastavení EET

Podnikatelé nemusí po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců dodržovat elektronickou evidenci tržeb (zkratka EET). Příslušné úřady nebudou ani kontrolovat její dodržování.

Finanční kompenzace pro zaměstnavatele

Vláda přislíbila takzvaný kurzarbeit, což je finanční kompenzace pro zaměstnavatele, kterým současná situace znemožnila přidělovat práci zaměstnancům z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců. Zaměstnavatelé současně musí prokázat, že nemohou vyrábět z důvodu omezení dostupnosti nezbytných vstupů nebo že důvodem přerušení činnosti firmy je omezení poptávky po jejich výrobcích či službách.

Bezúročné půjčky 

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou podporu pro podnikatele zasažené koronavirem. V úvěrovém programu COVID I s ročním odkladem splátek bylo vyčleněno pět miliard korun. Příjem žádostí byl pozastaven k 20. březnu 2020. Podrobnosti najdete ZDE.

Dalším programem je COVID II. I v tomto případě je současná alokace pět miliard korun. Tento program ještě víc reaguje na průběžně avizované potřeby podnikatelů. V tomto případě bezúročné půjčky s ročním odkladem začínají na 10 tisících a končí na 15 milionech korun. Jedná se o úvěry od komerčních bank, za které se zaručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Podnikatelé tak pákovým efektem budou mít k dispozici až 30 miliard korun. Podrobnosti ZDE.

Bankovní produkty České exportní banky

Předexportní financování, úvěry, odkup pohledávky či záruční produkty na uvolnění cashflow. Služby českým firmám od České exportní banky ve spolupráci s Exportní a garanční pojišťovací společností (EGAP).

Zrušení poplatků za odesílání datových zpráv

V současné situaci jsou podporovány dálkové formy komunikace s úřady a institucemi. Proto jsou od 24. března 2020 až do odvolání zrušeny poplatky za odesílání datových zpráv. Podrobnosti jsou uvedeny ZDE.

Bezplatné individuální exportní poradenství

Tuto službu poskytuje 58 expertů na teritoria celého světa z agentury CzechTrade. A to jak přes českou centrálu v Praze, tak i v zahraničních kancelářích. Podrobnosti jsou uvedeny ZDE.

Pomoc pro postižené zemědělce

Díky této pomoci bude možné například akceptovat odložení splátek u komerčních úvěrů poskytnutých Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem či poskytnout garantovanou podporu i na provozní financování. Podrobnosti naleznete ZDE.

Propojování firemních nabídek státu či firem navzájem

Zájemci mohou využít platformu spojujemecesko.cz , prostřednictvím které lze nabídnout produkty a služby státu nebo dalším společnostem a také poptávat pomoc od ostatních. Projekt spustila agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy. Podrobnosti jsou uvedeny ZDE.

Liberační balíček

Tento balíček podnikatelům mimo jiné navrhuje prominout červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob, zavádí institut zpětného působení daňové ztráty a navrhuje posunout termín pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí do 31. srpna 2020. Podrobnosti k liberačnímu balíčku najdete ZDE.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 466 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.