Prolomení hranice při 5% úrokové sazbě u hypoték

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %
Prolomení 5% hranice úrokové sazby u hypoték

Mnozí Češi již netrpělivě vyhlíží pokles úrokových sazeb hypoték. Vyplatí se počkat na pokles sazeb pod 5 %, nebo naopak koupit nemovitost co nejdříve?

24.10.2023 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Plánujete pořízení vlastního bydlení a vyčkáváte na levnější hypotéky? Na nic nečekejte, nyní je totiž nejlepší doba na výhodný nákup nemovitosti. Na trhu je v tuto chvíli dostatek zajímavých nabídek bytů i rodinných domů a s prodávajícími je stále možné vyjednávat o slevě. 

Již v příštím roce se situace na trhu začne radikálně měnit, u hypoték zřejmě dojde k prolomení psychologické 5% hranice a na realitním trhu výrazně přibude kupujících. Prodávající si zejména u kvalitních nabídek budou moci opět začít vybírat z více zájemců a ceny nemovitostí zřejmě porostou. 

„V uplynulých třech letech šel realitní i hypoteční trh z extrému do extrému. Ještě v roce 2021 se na volné nemovitosti doslova stály fronty a prodávající si mohli diktovat podmínky. Tento rok byl rekordní i z pohledu zájmu o financování bydlení, kdy české banky poskytly nové hypotéky za 368 miliard korun. Po rychlém zvýšení hypotečních sazeb ve druhé polovině roku 2022 zájem o nemovitosti opadl. Z realitního trhu se totiž během krátké chvíle ve velkém vytratili lidé, kteří by měli zájem financovat vlastní bydlení hypotékou. Dominantní postavení získali kupující platící v hotovost,“ shrnuje nedávný vývoj na trhu Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz. 

Aktuální situace na hypotečním trhu

Úrokové sazby hypotečních úvěrů dosáhly svého vrcholu na přelomu let 2022 a 2023. Od začátku letošního roku sazby jen nepatrně klesají. V září se úroky u hypoték podle statistiky ČBA Hypomonitor přiblížily k hranici 5,7 %, což byla nejnižší hodnota za poslední rok. 

Dobrou zprávou je ustupující inflace. Růst cen již podle očekávání České národní banky pozvolna klesá a v příštím roce by se inflace podle aktuální prognózy mohla dostat na kýženou hodnotu 2,1 %. Jakmile centrální banka přistoupí ke snižování sazeb, banky získají prostor pro zlevňování hypoték. 

Zmírnění podmínek pro získání hypotéky

„Už nyní vidíme, že zájem o hypotéky začíná pomalu ožívat. Pozitivním impulsem byla jednoznačně červencová deaktivace limitu DSTI a také zajímavější akce bank. U nejlepších nabídek se dnes sazba výrazně přiblížila k pěti procentům“, uvádí Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert společnosti Broker Trust. 

Kdy očekávat prolomení 5% hranice?

Při příznivém vývoji inflace by mohla centrální banka začít snižovat základní úrokové sazby již na přelomu letošního roku. Aktuálně je základní 2T repo sazba na úrovni 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. 

Vývoj inflace a 2T repo sazby ČNB

Pokud se v následujících měsících bankovní rada ČNB rozhodne základní úrokové sazby snižovat, bude postupovat velmi opatrně. Pokles sazeb nebude rychlý a razantní, ale pozvolný a značně opatrný. Na přelomu roku lze očekávat snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. 

Libor Vojta Ostatek k tomu dodává: „Nelze očekávat razantní propad úrokových sazeb hypoték. Reálně by v příštím roce mohly klesnout pod 5 %, ale po většinu roku budou výrazně nad 4 %. Úspora za čekání na pokles sazeb tedy nemá zásadní přidanou hodnotu. Mnohem větší přínos má využití současné situace na realitnímu trhu. Jakmile sazby prolomí 5% hranici, na trh přijdou noví zájemci a nynější výhodná pozice kupujících začne slábnout. Nabídka nemovitostí se zúží, prodávající budou opět více sázet na růst cen a jejich ochota jednat o slevách znatelně ochladne.“

TIP

Nenechte si ujít výhodnou nabídku financování vašeho bydlení. Spojte se s hypotečními specialisty hyponamíru.cz, kteří za vás neustále sledují vývoj úrokových sazeb hypoték. 

Aktuální vývoj realitního trhu

Trh s nemovitostmi je v porovnání s předchozími lety stále v útlumu. Nabídka volných bytů a rodinných domů výrazně převyšuje současnou poptávku. Nabídkové ceny nemovitostí víceméně stagnují a další plošné snižování cen je za současné situace málo pravděpodobné.

Na ceně rozhodně nebudou ztrácet kvalitní nemovitosti. Jedná se především energeticky úsporné novostavby a zrekonstruované nemovitosti v dobré lokalitě. Jejich reálné ceny budou spíše dále mírně růst. 

Pokračující mírný růst cen je patrný také u stavebních pozemků, kterých je dlouhodobě zejména v atraktivních lokalitách nedostatek. 

Zajímavé individuální slevy dnes nabízejí především ti majitelé nemovitostí, kteří s prodejem spěchají. 

Nejžádanější jsou menší byty ve městech

S rostoucími cenami Češi mnohem více přemýšlí nejen nad samotnou energetickou náročností nemovitosti, ale také dalšími výdaji souvisejícími s bydlením. Významnou položkou v rodinném rozpočtu je například doprava do města. 

Z velkého průzkumu hyponamíru.cz k vývoji realitního trhu v prvním pololetí roku 2023 vyplynulo, že mezi nejžádanější dnes patří právě byty ve městech. Vzhledem k současným vyšším reálným cenám roste poptávka po menších jedno či dvoupokojových bytech. 

Oproti minulým letům je naopak patrný nižší zájem o nemovitosti v delší dojezdové vzdálenosti do zaměstnání, obchodů nebo zdravotnických zařízení. Hůře prodejné jsou i starší nemovitosti, které vyžadují zásadnější opravy či celkovou rekonstrukci. 

Dražší je také život v podnájmu

Rostoucí ceny nemovitostí táhnou vzhůru i výši tržního nájemného. Právě cena nájmu je často sledovaným parametrem při úvahách o pořízení vlastního bydlení na hypotéku. Bydlení v podnájmu má kromě vyšší ceny i další úskalí. 

Pokud si pronajímáte byt od soukromé osoby, zpravidla získáte smlouvu na jeden rok s možností dalšího prodloužení. Nemáte tedy žádnou jistotu, že v oblíbené lokalitě budete moci zůstat bydlet dlouhodobě. 

Proč nákup nemovitosti déle neodkládat?

Mnozí zájemci o vlastní bydlení s nákupem váhají. Vyplatí se tedy čekat na levnější hypotéky? Ať se to na první pohled nemusí zdát, současná doba je nákup nemovitosti ideální. 

„I když jsou hypotéky dražší než v minulosti, v následujících letech půjdou sazby dolů. Při správném načasování refixace či refinancování docílíte výhodnější sazby a nižší měsíční splátky hypotéky. Plošné snižování cen je ve střednědobém i dlouhodobém pohledu málo pravděpodobné, takže ve výsledku i při koupi na hypotéku s nynější vyšší úrokovou sazbou vyděláte. V současné době lze nemovitost koupit bez tlaku, protože za kupujícím nestojí dlouhá řada zájemců,“ vyjmenovává na závěr několik výhod včasného nákupu nemovitosti Miroslav Majer. 

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.