Za dlužníka je označována fyzická nebo právnická osoba, která se zavázala jiné osobě (věřiteli) splatit poskytnutou finanční půjčku dle domluvených podmínek včetně sjednané odměny (úroku). Slovo dlužník bývá ze strany veřejnosti často vnímáno negativně, ale pokud dlužník řádně a včas splácí své finanční závazky není k tomu žádný důvod. Když dlužník přestane splácet své závazky, stává se z něj neplatič.
Registry dlužníků
Před poskytnutím úvěru se banky zajímají o vaši platební historii a případné nesplacené závazky. Tuzemské banky mohou nahlížet hned do několik registrů, a to Nebankovního registru klientských informací (NRKI), Bankovního registru klientských informací (BRKI), registru SOLUS a Centrální evidence exekucí.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Pozitivní zápis v registru
Registry využívají banky i nebankovní společnosti ke zjištění bonity a určení důvěryhodnosti zájemce o úvěr. Samotný zápis v registru není automaticky špatný – je nutné rozlišovat mezi pozitivními a negativními záznamy. Pozitivní záznam vypovídá o dobré platební morálce zájemce o úvěr. Banka může na základě pozitivního hodnocení nabídnout žadateli o úvěr například výhodnější úrokovou sazbu.
Související pojmy
Registr a rejstřík dlužníků
Databáze všech typů klientů, občanů i podnikatelů, právnických i fyzických osob nějak spojených s jakýmkoli poskytnutým úvěrem, je registr dlužníků.
Bonita
Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět.
Úroková sazba
Každý zájemce o úvěr musí počítat s tím, že si banka či nebankovní společnost naúčtuje za vypůjčení peněz určitý úrok.
Věřitel
Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně