Zajímá vás, co znamená a co je doba fixace u hypotéky? Pak zbystřete! Při sjednávání nové nebo refinancování stávající hypotéky si musíte vybrat dobu fixace úrokové sazby. Banky nejčastěji nabízí hypotéky s fixací na 1, 3, 5 nebo 10 let. Setkat se ovšem můžete i s delší fixací, a to například 15 let. Během doby fixace se výše sjednané úrokové sazby ani výše měsíční splátky hypotéky nemění. Zvolená doba fixace hypotéky i výše její pravidelné měsíční splátky je vždy uvedena ve smlouvě.

Kdy se vyplatí delší doba fixace?

Češi si podle statistik nejčastěji vyberou pětiletou fixaci hypotéky. V období velmi nízkých úrokových sazeb ovšem roste zájem o delší fixace. Lidé si totiž chtějí zajistit výhodné podmínky financování vlastního bydlení na co nejdelší dobu. Pokud v nejbližších letech očekáváte růst úrokových sazeb hypoték, zafixujete si úrokovou sazbu na delší dobu.

Kdy se vyplatí krátká doba fixace?

Kratší doba fixace hypotéky je výhodnější v období klesajících úrokových sazeb. Díky častějším úpravám úrokové sazby můžete na splátkách hypotéky výrazně ušetřit. Pro kratší dobu fixace se mnohem častěji rozhodnou i lidé, kteří chtějí nemovitost v nejbližších letech prodat.

Související pojmy

Refinancování

Refinancováním hypotéky se rozumí její převedení z aktuální banky k jiné bance, která vám většinou nabídne výhodnější podmínky.

Splátka hypotéky

Při sjednání hypotéky si žadatel nastavuje mimo jiné také pravidelnou měsíční splátku hypotéky.

Délka fixace úrokové sazby

Jedním z důležitých parametrů hypotéky je doba fixace

Úroková sazba

Každý zájemce o úvěr musí počítat s tím, že si banka či nebankovní společnost naúčtuje za vypůjčení peněz určitý úrok.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.