Místo, kde se střetává nabídka peněz, cenných papírů a dalších forem kapitálů s poptávkou po nich, označujeme jako finanční trh. Poptávající jsou budoucí dlužníci, nabízející zase věřitelé, tedy ti, kdo peníze poskytují.
Co je finanční trh?
Finanční trh je systém institucí a instrumentů, které zabezpečují na základě nabídky a poptávky pohyb peněz a kapitálu ve všech jeho formách mezi různými ekonomickými subjekty. Regulace finančního trhu leží na bedrech ČNB, která nad ním vykonává v České republice dohled.
Jaké jsou druhy finančních trhů?
Finanční trh můžeme dělit podle různých kritérií, a to například podle:
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
- Doby splatnosti na trh peněžní se splatností do jednoho roku (netermínované vklady, směnky, krátkodobé úvěry apod.) a trh kapitálový, u kterého je doba splatnosti delší než jeden rok (střednědobé a dlouhodobé úvěry, akcie, dluhopisy, hypoteční zástavní list a podílové listy).
- Věcného hlediska na trh peněžní (trh peněz a úvěrů), trh kapitálový (investice), trh devizový (můžeme ho označit i jako trh cizích měn) a trh komoditní (trh drahých kovů).
- Prostoru na trh regionální, trh národní, trh mezinárodní a trh nadnárodní.
Související pojmy
Registr a rejstřík dlužníků
Databáze všech typů klientů, občanů i podnikatelů, právnických i fyzických osob nějak spojených s jakýmkoli poskytnutým úvěrem, je registr dlužníků.
Česká národní banka
Česká národní banka (dále jen ČNB) je centrální bankou České republiky a zároveň orgánem, který vykonává dohled nad finančním trhem.
Dlužník
Za dlužníka je označována fyzická nebo právnická osoba, která se zavázala jiné osobě (věřiteli) splatit poskytnutou finanční půjčku dle domluvených podmínek včetně sjednané odměny (úroku).
Věřitel
Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně úroku.