Hospitalizace je situace, kdy je pacient umístěn do nemocnice na léčbu nebo sledování. Důvodem hospitalizace často bývá akutní onemocnění, operace, nebo na sledování chronického stavu. Co všechno je potřeba mít na paměti před, během a po hospitalizaci?
Příprava na hospitalizaci
- Seznamte se s informacemi: Získejte co nejvíce informací o vašem stavu, očekávaném průběhu léčby a délce pobytu v nemocnici.
- Balíček: Připravte si všechny potřebné věci, které budete potřebovat během pobytu v nemocnici – oblečení, toaletní potřeby, léky, knihy nebo jiné způsoby zábavy.
- Informujte rodinu a přátele: Dejte vědět svým blízkým o vašem plánovaném pobytu v nemocnici a zorganizujte, pokud je to nutné, péči o domácnost, děti nebo domácí zvířata.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Co dělat během hospitalizace
- Komunikujte: Buďte v pravidelném kontaktu s lékaři a zdravotním personálem a neváhejte se ptát na všechny aspekty vaší léčby.
- Dodržujte pokyny: Dodržujte všechny pokyny lékařů a zdravotních pracovníků, včetně léků, stravy a fyzické aktivity.
- Udržujte pozitivní postoj: Udržujte pozitivní postoj a buďte aktivní účastníkem vaší léčby. Pokud se cítíte unavení nebo smutní, neváhejte požádat o podporu od rodiny, přátel nebo zdravotních pracovníků.
Kolik stojí hospitalizace
V České republice cena hospitalizace závisí na několika faktorech, včetně typu zdravotnického zařízení, druhu péče a délky hospitalizace. Většina občanů v České republice má povinné zdravotní pojištění, které kryje většinu nákladů spojených s hospitalizací.
V případě, že máte uzavřené doplňkové zdravotní pojištění, můžete mít nárok na dodatečné služby a pohodlnější podmínky během pobytu v nemocnici. Tyto doplňkové pojištění nabízejí různé pojišťovny a ceny se liší podle rozsahu poskytovaných služeb.
Související pojmy
Domácnost
Domácnost je místo, kde trávíme většinu svého času a které odráží naši osobnost a životní styl.
Neživotní pojištění
Sjednáváte si pojištění a pojišťovna vám nabízí životní a neživotní pojištění? Přemýšlíte, co se pod tím neživotním ukrývá? Označujeme ho i jako rizikové a vztahuje se na rizika, u kterých není jisté, že nastanou.
Pojišťovna
Pojistitel, který za úplatu převzal sjednaná rizika pojistníka, označujeme jako pojišťovnu.
Životní pojištění
Životní pojištění by si měl sjednat každý, kdo chce a potřebuje ochránit sebe a své blízké pro případ pojistné události v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti, trvalé invalidity, onemocnění, smrti a dalších kritických životních situací spojených se zdravím.