Lichvářem označujeme člověka, který poskytuje půjčky za nemravně vysoký úrok, často také bohužel zneužije nepříznivou situaci žadatele o půjčku.

Co je to lichva?

Lichva se někdy označuje také jako úžera a jde o závazek, který je nepřiměřený k zisku získanému závazkem. Často se spojuje s nebankovními institucemi, úroky totiž mohou dosahovat vyšších desítek či sto procent ročně.

Ve smlouvě o půjčce od lichváře se často ukrývají také vysoké poplatky, nereálné termíny splácení a sankce za pozdní úhradu.

Víte, že všichni poskytovatelé půjček se v ČR musí licencovat u ČNB, takže je zde lichva provozovaná na hraně zákona?

Lichva a trestní zákoník

V § 218, se uvádí, kdo je lichvář a jaké jsou za takové jednání trestní sazby. Lichvář je tu definován jako ten, kdo zneužije něčí slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo rozrušení a přislíbí sobě nebo někomu jinému plnění, jehož hodnota je směrem k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru. Stejně tak se za lichváře považuje ten, kdo takovou pohledávku uplatní nebo ji na sebe v úmyslu ji uplatnit převede.

Související pojmy

Sankce

V dnešní době už nejde o neznámé slovo, pod pojmem sankce si snad každý z nás představí pokutu, označovat ale může i trest, právo nebo opatření k vynucení práva.

Exekuce

Soudně vynucené splácení dluhů označujeme jako exekuci, pro mnohé z nás je strašákem, nikdy se do exekuce nechceme dostat.

Česká národní banka

Česká národní banka (dále jen ČNB) je centrální bankou České republiky a zároveň orgánem, který vykonává dohled nad finančním trhem.

Úrok

Ve finančním slovníku najdete u slova

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 466 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.