Chcete stavět? Pak jste určitě minimálně na stavebním úřadě zaslechli pojem zastavěná plocha. O co vlastně jde? Jednoduše řečeno je zastavěná plocha pozemku součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb.
Zastavěná plocha stavby podle stavebního zákona
V souvislosti se stavbou je třeba určit a vymezit její plochu, pojem zastavěná plocha je nejčastější, setkat se ale můžeme i třeba s podlahovou plochou.
Jak zmiňujeme už výše, zastavěnou plochou se rozumí součet všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Jde o plochu ohraničenou pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Zastavěnost pozemku je hlídaný údaj, kterým se v konkrétním území nadřazenými dokumentacemi reguluje hustota zástavby. Příkladem takových dokumentací je platný územní plán obce, pokud je vydaný. V opačném případě, kdy vydaný není, pak ustanovení vyhlášky O obecných požadavcích na využívání území č. 501/2006 Sb. Jde o stanovení maximálního procenta zastavění pozemku stavbami.
Stanovuje se takzvaný koeficient zastavitelnosti, který se většinou pohybuje mezi 25 až 40 % celkové plochy pozemku. Označit ho můžeme i jako podíl zastavěné plochy.
Víte, že stavební zákon omezuje i rozlohu domu a velikost domu?
Související pojmy
Podlahová plocha bytu
Zvažujete prodej nemovitosti a při tvorbě inzerátu si nevíte rady, jaký přesně údaj máte vyplnit do kolonky podlahová plocha? A jak ji vůbec vypočítat?
Zastavěná plocha pozemku
Chystáte se stavět? Řešíte velikost domu? Pak jste se na stavebním úřadě jistě setkali s pojmem zastavěná plocha pozemku.
Užitná plocha bytu
Pokud vás zajímá velikost nemovitosti, běžně je vyjádřena součtem výměr v metrech čtverečních jednotlivých místností.
Stavební povolení
Stavební povolení můžeme definovat jako licenci potřebnou ke stavbě nemovitosti nebo stavebním úpravám domů či bytu.