Finanční službu, která má tlumit finanční dopady některých negativních událostí, které nemůžeme ovlivnit, označujeme jako pojištění. Jaké jsou jeho podmínky a typy?
Když se řekne pojištění
Za pojištění můžeme označit závazek pojistitele podložený pojistnou smlouvou mezi pojistitelem a pojistníkem, který pojištění sjednává ve prospěch pojištěného. Jeho účelem je mírnit dopad škodní události. Pojistník platí pojistiteli pojistné, pojištění se vztahuje jen na určité, předem dohodnuté, pojistné události, které mohou nastat.
Můžeme ho charakterizovat i jako přenesení rizika vzniku negativních důsledků nahodilých událostí, které vedou k újmě na zdraví, životě či majetku, z osoby, která je těmto rizikům vystavena, na pojišťovnu. Ta pak poskytne pojistné plnění. Díky pojištění zůstane váš majetek v bezpečí.
Při sjednání hypotéky se vyplatí uzavřít rizikové životní pojištění. V případě smrti nebo trvalé invalidity totiž finančně nezatížíte vaši rodinu. Přečtěte si, proč je dobré mít životní pojištění a podle čeho jej vybrat.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Typy pojištění
Existuje několik druhů pojištění:
- Pojištění osob, do kterého patří třeba životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění pro případ nemoci, důchodové pojištění, nemocenské pojištění apod.
- Neživotní pojištění jako je pojištění majetku, pojištění odpovědnosti, pojištění proti odcizení, pojištění právní ochrany, pojištění úvěru nebo záruky, pojištění finančních ztrát.
Více o jednotlivých pojištěních najdete v článku Hypotéka a pojištění.
Související pojmy
Pojistná smlouva
Sjednáváte si pojištění k hypotéce? Jeho základem je pojistná smlouva, kterou se pojistitel zavazuje poskytnou pojistné plnění pojistníkovi nebo třetí osobě.
Pojištění nemovitosti
Nejen
Pojistná událost
Nahodilou skutečnost, na kterou se vztahuje sjednané pojištění, označujeme jako pojistnou událost.
Pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti je druh pojištění, které chrání majetek a majitele domácnosti před různými riziky, jako jsou požáry, krádeže, vichřice, zemětřesení a další.
Životní pojištění
Životní pojištění by si měl sjednat každý, kdo chce a potřebuje ochránit sebe a své blízké pro případ pojistné události v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti, trvalé invalidity, onemocnění, smrti a dalších kritických životních situací spojených se zdravím.