Prescoringem rozumíme předběžné zhodnocení klienta s cílem zjistit, zda mu banka může nějaký úvěr poskytnout. Setkal se s ním asi každý, kdo už o nějaký úvěr žádal, platí to i v případě hypotéky.
Kde se vzal prescoring?
Slovo prescoring se skládá ze dvou částí. Pre (před) a scoring (bodování). Banka během něj odhaduje, zda na úvěr dosáhnete nebo ne, případně za jakých podmínek. Jednoduše tak můžeme říct, že jde o předběžné posouzení klienta.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jak prescoring probíhá?
Základem prescoringu je přehled o příjmech a výdajích možného budoucího klienta, účel hypotečního úvěru a jeho výše. Banka nahlíží do registrů dlužníků, kde vidí všechny půjčky, které jste kdy měli, seznámí se i s vaší platební morálkou a vyhodnocuje, zda jste schopni požadovaný úvěr splácet. Provede případně i odhad hypotéky.
Výsledkem pak je negativní prescoring, kdy banka žádost zamítne, nebo pozitivní prescoring, kdy si od vás banka může vyžádat doplňující dokumenty. Jakmile je předložíte, přejde se ke scoringu.
Víte, že negativní záznam v některém z registrů automaticky neznamená negativní výsledek prescoringu?
Související pojmy
Potvrzení výše příjmů
Potvrzení výše příjmů je dokument, který je každý žadatel o hypotéku povinen předložit.
Doložení příjmu
Doložení příjmu je důležitou součástí posouzení vaší
Registr a rejstřík dlužníků
Databáze všech typů klientů, občanů i podnikatelů, právnických i fyzických osob nějak spojených s jakýmkoli poskytnutým úvěrem, je registr dlužníků.
Scoring
Každý žadatel o úvěr projde scoringem neboli procesem, během kterého si banka prověří klientovu schopnost dlouhodobě splácet úvěr.