Vlastník budovy, ve které jsou minimálně dva samostatně funkční užitkové prostory, může učinit Prohlášení vlastníka, kterým nemovitost rozdělí na jednotky.
Co je to Prohlášení vlastníka?
Prohlášení vlastníka je právní dokument, kterým vlastník nemovitosti dává na vědomí, že má zájem svoji nemovitost rozdělit na jednotky. Po provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí je uloženo v listinné podobě ve sbírce listin příslušného katastrálního úřadu.
Jaké jsou výhody Prohlášení vlastníka?
Prohlášení vlastníka rozdělí vlastnické právo k nemovitosti jako celku na vlastnická práva více osob k jednotlivým jednotkám. Ty se pak jednotlivě mohou stát třeba předmětem prodeje nebo darování, lze je taky zatížit zástavním právem apod.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jak na Prohlášení vlastníka?
Prohlášení vlastníka musí být zapsáno příslušným katastrálním úřadem do katastru nemovitostí a musí obsahovat údaje o pozemku, domu, obci a katastrálním území, údaje o jednotce (pojmenování a označení jednotlivých bytů, určení a popis společných částí, velikost podílů na společných částech) a údaje o věcných a jiných právech a závadách, které spolu se vznikem vlastnického práva k jednotce přechází na všechny vlastníky, případně jen na některé z nich.
Související pojmy
Katastrální úřad
Katastrální úřad spravuje
Osobní vlastnictví
Chcete si pořídit byt a máte možnost jeho koupě do osobního vlastnictví? Co to vůbec je koupě nemovitosti do osobního vlastnictví? Když se řekne byt v osobním vlastnictví Osobní vlastnictví vyjadřuje typ vlastnictví, kdy je předmětná nemovitost přímým majetkem svého majitele.
Pozemek
Část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území označujeme jako pozemek.
Zástavní právo
Mezi věcná práva k cizí věci, která slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že by