I v případě plánované koupě nemovitosti se můžete setkat se Smlouvou o smlouvě budoucí, která znamená, že minimálně jedna strana se zavazuje uzavřít budoucí smlouvu a musí tak učinit po vyzvání v ujednané lhůtě, jinak do 1 roku.
Co je smlouva o smlouvě budoucí
Co se pod tímto pojmem vůbec ukrývá? Jde o občanskoprávní smlouvu, kterou si smluvní strany domluví, že při splnění podmínek dojde v budoucnu k uzavření řádné smlouvy.
K jejímu uzavření by mělo dojít nejpozději do 1 roku, po výzvě oprávněné strany ji ale druhá strana musí uzavřít bez zbytečného odkladu. Existují dva typy, a to:
- Smlouva o smlouvě budoucí kupní,
- Smlouva o smlouvě budoucí pracovní
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
K čemu je smlouva o smlouvě budoucí kupní?
Určitě se ptáte, na co je smlouva o smlouvě budoucí kupní. Odpověď je jednoduchá, zavazuje totiž kupujícího i prodávajícího k uzavření kupní smlouvy. Součástí bývá buď samotná kupní smlouva nebo její rámcová podoba a povinnosti, která do podpisu musí být splněny. Je třeba v ní taky specifikovat, která strana je stranou oprávněnou a která zavázanou. Dle nového občanského zákoníku nemusí mít smlouva o smlouvě budoucí výhradně písemnou formu, záleží na rozhodnutí obou stran, zda dají přednost písemné nebo ústní dohodě.
Související pojmy
Zprostředkovatelská smlouva
Smlouvou o zprostředkování se zprostředkovatel zaváže zájemci, že mu za provizi zprostředkuje uzavření určité smlouvy s třetí osobou.
Pojistná smlouva
Sjednáváte si pojištění k hypotéce? Jeho základem je pojistná smlouva, kterou se pojistitel zavazuje poskytnou pojistné plnění pojistníkovi nebo třetí osobě.
Rezervační smlouva
Jedním z důležitých dokumentů při koupi nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře je rezervační smlouva.
Kupní smlouva
Při financování nákupu nemovitosti hypotékou je potřeba předložit bance několik dokumentů.