Uzavřením manželství vzniká společné jmění manželů (SJM). Jde o specifickou formu spoluvlastnictví, která může vzniknout výhradně mezi manžely a má jinou úpravu od obecného spoluvlastnictví.
Podílové spoluvlastnictví vs. společné jmění manželů
V důsledku dědického řízení, zánikem společného jmění, na základě smlouvy a dalšími skutečnostmi se může stát, že se stanete spoluvlastníkem věci, tedy že nebudete jejím jediným vlastníkem. V čem se pak spoluvlastnictví liší od SJM?
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Společné jmění manželů podíly nedělí, jako podílový spoluvlastník jste vlastníkem svého podílu. Předmětem spoluvlastnictví může být spoluvlastnictví bytu, domu, pozemku apod.
Společné vlastnictví manželů, jak SJM můžeme také nazvat, zahrnuje majetek i dluhy, dokonce i mzda obou manželů, a to od okamžiku, kdy je jim vyplacena nebo došla na účet.
Naopak do spoluvlastnictví manželů nepatří věci, které slouží osobní potřebě (oblečení a hygienické potřeby), to, co jeden z manželů dostal darem nebo to zdědil (pokud nebyl dar nebo dědictví výslovně určen oběma manželům), to, co jeden z manželů nabyl jako náhradu nemajetkové újmy, právním jednáním, které se vztahuje k jeho výhradnímu vlastnictví, nebo co nabyl jako náhradu za poškození, ztrátu nebo zničení svého výhradního vlastnictví.
Související pojmy
Osobní vlastnictví
Chcete si pořídit byt a máte možnost jeho koupě do osobního vlastnictví? Co to vůbec je koupě nemovitosti do osobního vlastnictví? Když se řekne byt v osobním vlastnictví Osobní vlastnictví vyjadřuje typ vlastnictví, kdy je předmětná nemovitost přímým majetkem svého majitele.
Nabývací titul
Koupili jste si byt nebo jste zdědili dům, případně jinou cestou nabyli nemovitost? Pokud ano, jedním z dokumentů, které budete potřebovat, je nabývací titul.
Společné jmění manželů
To, co manželům náleží a má majetkovou hodnotu, to spadá do jejich společného jmění. Kdy vzniká společné jmění manželů, co do něj patří, nebo naopak nepatří?
Prohlášení vlastníka
Vlastník budovy, ve které jsou minimálně dva samostatně funkční užitkové prostory, může učinit Prohlášení vlastníka, kterým nemovitost rozdělí na jednotky.