Hypotéky se podle způsobu využití vypůjčených peněz dělí do dvou základních skupin, a to účelové a neúčelové. Jak naznačuje označení „účelová hypotéka“, je možné využít úvěr pouze k určitému účelu. Typicky se jedná například o koupi stavebního pozemku, dokončeného bytu či rodinného domu, financování výstavby, nástavby či přístavby nemovitosti nebo také financování modernizace a oprav stávajícího bydlení.
Další možnosti využití účelové hypotéky
I když jsou hypotéky nejčastěji využívány k financování koupě či výstavby nemovitosti, lze úvěr využít také například na vypořádání spoluvlastnických podílů, dědických podílů a společného jmění manželů při rozvodu. Za určitých podmínek je možné využít hypotéku i na pořízení družstevního bytu. Vzhledem k tomu, že majitelem bytu je družstvo, a nelze ho tedy nabídnout bance do zástavy, musíte nabídnout bance do zástavy jinou vhodnou nemovitost v osobním vlastnictví. Podrobně se problematice nákupu družstevního bytu věnujeme v článku Hypotéka na družstevní byt.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Výhody účelové hypotéky
Výstavbu, nákup nemovitosti, její rozšíření, menší opravy nebo rozsáhlejší rekonstrukce je také možné financovat například pomocí úvěru ze stavebního spoření, případně i spotřebitelského úvěru. V porovnání s těmito možnostmi financování nabízí hypotéky nižší úrokové sazby a delší dobu splatnosti (pozn. nejčastěji mezi 20 a 30 lety). Získat můžete také mnohem vyšší částku. Maximální výše hypotéky se odvíjí od bonity žadatele a hodnoty zastavované nemovitosti.