Rozhodnutí stavebního úřadu, které definuje umístění stavby v území, pro které je vydán územní nebo regulační plán označujeme jako územní rozhodnutí. Podkladem pro jeho vydání je projektová dokumentace a vyjádření dotčených orgánů státní správy a správců technické infrastruktury.
K čemu je územní rozhodnutí?
V územním rozhodnutí stavební úřad schvaluje navržený záměr a vymezuje podmínky pro využití, ochranu a pro další přípravu a realizaci záměru. Územní rozhodnutí taky určuje, zda je plánovaná stavba v souladu s plánovacími dokumenty a jestli vůbec může přistoupit ke stavebnímu řízení.
Víte, že dokumentace pro územní rozhodnutí definuje účel stavby, její umístění i napojení na technickou a dopravní infrastrukturu v místě výstavby?
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Územní rozhodnutí vs. stavební povolení aneb trocha teorie
V územním rozhodnutí o umístění stavby musí být ve výroku obsaženy podmínky, kterými se vymezuje stavební pozemek a umístění stavby na pozemku. Stavební povolení se vydává zpravidla jen pro domy větší než 150 m2.
Územní rozhodnutí pro změnu druhu pozemku ani územní souhlas se nevyžaduje pro změny druhu pozemku do výměry 300 m2, s výjimkou případů změny druhu pozemku v území s archeologickými nálezy a změny druhu pozemku ve zvláště chráněném území.
Jak dlouho trvá územní rozhodnutí?
Když podáte žádost o vydání územního rozhodnutí, je jejím výsledkem vydání územního rozhodnutí. Souhlas s umístěním a provedením stavby se vydává, pokud není žádný problém, do 30 dnů, územní rozhodnutí se stavebním povolením pak do 60 dnů. Problém nastane, když se účastníci řízení odvolávají a tím proces prodlužují.
Kdo vydává uzemní rozhodnutí?
Územní rozhodnutí vydává příslušný stavební úřad na základě územního řízení nebo zjednodušeného územního řízení. Územním rozhodnutím je rozhodnutí o:
- Umístění stavby nebo zařízení
- Změně využití území
- Dělení nebo scelování pozemků
- Změně vlivu užívání stavby na území
- Ochranném pásmu
Kdy potřebuji územní rozhodnutí?
Územní rozhodnutí nepotřebujete v případě stavebních úprav, kdy se dům nezvyšuje ani nerozšiřuje, není třeba pro stavební úpravy a udržovací práce, při dělení nebo scelení pozemků, pokud podmínky pro ně jsou stanoveny jiným rozhodnutím nebo opatřením, nebo v případě rozhodnutí o ochranném pásmu, jestliže podmínky ochrany jsou stanoveny zvláštním právním předpisem nebo na jeho základě. Ve všech ostatních případech je třeba územní řízení provést.
Související pojmy
Stavební úřad
Orgán veřejné moci, který je pověřen vykonáváním činností podle stavebního zákona označujeme jako Stavební úřad.
Katastrální úřad
Katastrální úřad spravuje
Územní plán
Územní plán je dokument, ve kterém se stanoví, k jakému způsobu mohou být využity územní části a za jakých podmínek.
Stavební povolení
Stavební povolení můžeme definovat jako licenci potřebnou ke stavbě nemovitosti nebo stavebním úpravám domů či bytu.