Žadatelem o úvěr je osoba, která žádá banku či nebankovní společnost o poskytnutí úvěru. Pro získání úvěru musí být splněny základní podmínky dané zákonem a také další specifické požadavky stanovené konkrétním poskytovatelem. Pokud o úvěr žádá společně více osob, musí splňovat podmínky pro poskytnutí úvěru každá z nich.
Žadatel o úvěr musí být plnoletý
Mezi základní předpoklady pro kladné vyřízení žádosti o úvěr patří svéprávnost a plnoletost. Žadatel o úvěr musí být ve věku minimálně 18 let. Poskytovatelé úvěru obvykle stanovují i maximální věkovou hranici pro splacení úvěru. V případě hypoték je to nejčastěji věk 65 let. Další podmínkou je u českých občanů i cizinců trvalá adresa na území České republiky. Cizinci musí mít navíc vyřízen trvalý pobyt na našem území.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Dostatečná bonita
Ze zákona musí banky i nebankovní společnosti zodpovědně posoudit takzvanou úvěruschopnost žadatele o úvěr. Z tohoto důvodu je potřeba mít pravidelný a dostatečně vysoký příjem. Poskytovatelé úvěrů také nahlíží do různých registrů (pozn. Bankovní a nebankovní registr klientských informací, registr SOLUS). Úvěr nezískají žadatelé, kteří jsou například v exekuci, insolvenci nebo mají dluh u finančního úřadu, zdravotní pojišťovny nebo u správy sociálního zabezpečení. Úvěr nezískají ani žadatele, kteří jsou ve zkušební nebo výpovědní lhůtě.
Související pojmy
Solventnost
Vydali jste se do banky osobně žádat o hypotéku, nebo si hypoteční úvěr sjednáváte prostřednictvím hypotečního poradce? Ať tak, či tak, banka si bude prověřovat vaši solventnost.
Potvrzení výše příjmů
Potvrzení výše příjmů je dokument, který je každý žadatel o hypotéku povinen předložit.
Doložení příjmu
Doložení příjmu je důležitou součástí posouzení vaší
Bonita
Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět.