arrow-rightcalculatecheckcrossczdoneenfacebookinstagramphoneprogress1progress2progress3progress4progress5progress6progress7savingsshare-emailshare-facebookshare-linkedinshare-twitterspotifystartags-arrowtiktokyoutube

Životní pojištění

Úrok od
4,49 %

Životní pojištění by si měl sjednat každý, kdo chce a potřebuje ochránit sebe a své blízké pro případ pojistné události v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti, trvalé invalidity, onemocnění, smrti a dalších kritických životních situací spojených se zdravím.

Když se řekne životní pojištění

Životní pojištění je pojistná smlouva mezi klientem a pojišťovnou, kdy se pojišťovna zavazuje k vyplacení předem sjednané částky:

  • Pojištěné osobě
    v případě pracovní neschopnosti, hospitalizace následkem úrazu, trvalých
    následků úrazu, invalidity, některých závažných onemocnění a dalších
    připojištění.
  • Oprávněné (obmyšlené)
    osobě
    v případě smrti pojištěného.

Klient za pojištění platí v pravidelných intervalech pojistné, jehož výše se odvíjí od pojistné částky, sjednaných rizik a taky na vašem věku a zdravotním stavu.

Životní pojištění tedy je jakousi zárukou a finanční jistotou pro případ nepředvídatelných událostí spojených se zdravím a životem člověka. Jeho primárním cílem je finančně zajistit blízké osoby (manželka, děti) nebo sebe, když nemáte, kdo by se o vás finančně postaral ve chvíli, kdy budete bez příjmu vinou úrazu či nemoci.

životní pojištění

Jak si životní pojistku sjednat?

Každý, na kom je jeho rodina finančně závislá, by měl sjednání životního pojištění zvážit. Aby ale fungovalo tak jak má, je třeba ho dobře nastavit. Na co si dát pozor?

  • Pojistěte se proti rizikům,
    které vám hrozí.
  • Pojistnou částku si
    nastavte
    s ohledem na to, kolik můžete každý měsíc z rodinného
    rozpočtu uvolnit na pojistné, na jak dlouho chcete sebe a své blízké
    v případě pojistné události zajistit a taky vezměte v potaz vaše
    pravidelné měsíční výdaje včetně hypotéky, splátek úvěrů apod.
  • Do životního pojištění
    patří dvě základní skupiny pojištění. Rizikové životní pojištění pro
    případ hospitalizace, úraz, vážného onemocnění, dlouhodobé pracovní
    neschopnosti, invalidity a smrti, a rezervotvorné pojištění, kdy část
    zaplaceného pojištění investujete na finančním trhu.
TIP

Stále nevíte, jak si nastavit pojistný limit? Ideální je zhruba čtyřnásobek vašeho ročního čistého příjmu. Pojistný limit pak společně s dalšími faktory ovlivňuje i výslednou cenu pojištění

Víte, jak správně nastavit životní pojištění a kdy si jej sjednat? To i mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Co daně a životní pojištění?

Víte, že když si platíte životní pojištění, můžete za určitých podmínek získat slevu na dani ve výši až 3600 Kč? Výše slevy se řídí zaplaceným ročním pojistným, které si můžete odečíst od daňového základu (maximálně ale 24 000 Kč).

Jak je to se zrušením životního pojištění?

Pojištění samo zanikne skončením pojistného období uvedeného ve smlouvě a úmrtím. Když se ocitnete ve finanční tísni, nepřistupujte hned ke zrušení životka. Snažte se s pojišťovnou najít řešení, kterým může být snížení měsíčního pojistného, odložením platby, zrušením dalších připojištění. Co bude dál? To záleží na tom, jaký typ životní pojistky jste si sjednali.

  • V případě rizikového životního pojištění vám pojišťovna při ukončení nic nevyplatí, protože zaplacené pojistné se použije na krytí sjednaných rizik.
  • U rezervotvorného pojištění, kterým může být kapitálové pojištění, investiční pojištění, pojištění se spořící složkou, je část pojistného investována na finančních trzích, po ukončení pojistné smlouvy nebo na konci pojistné doby dostanete určitý finanční obnos podle sjednaných pojistných podmínek

Při sjednání hypotéky se vyplatí uzavřít rizikové životní pojištění. V případě smrti nebo trvalé invalidity totiž finančně nezatížíte vaši rodinu. Přečtěte si, proč je dobré mít životní pojištění a podle čeho jej vybrat.

Životní a úrazové pojištění novorozence

Různé úrazy a nemoci jsou v dětském věku běžnou záležitostí. Přečtěte si, proč sjednat dětem životní a úrazové pojištění a na jaká rizika se vyplatí pojistit.

Související pojmy

Připojištění

Rozšíření základního pojištění o další rizika nebo místní platnost pojištění označujeme jako připojištění.

Pojištění nemovitosti

Nejen

Neživotní pojištění

Sjednáváte si pojištění a pojišťovna vám nabízí životní a neživotní pojištění? Přemýšlíte, co se pod tím neživotním ukrývá? Označujeme ho i jako rizikové a vztahuje se na rizika, u kterých není jisté, že nastanou.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti je druh pojištění, které chrání majetek a majitele domácnosti před různými riziky, jako jsou požáry, krádeže, vichřice, zemětřesení a další.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 469 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

Česká národní banka

ČNB snižuje úrokové sazby: Dopady na ekonomiku a hypotéky

ČNB snížila úrokové sazby. Podívejte, co to znamená pro hypotéky, jak rychle budou banky reagovat a zda je nyní vhodná doba na nový úvěr či refinancování.
Pavel Pohanka | 07.02.2025
3 minuty k přečtení
Financování investiční nemovitosti - jak banky zohledňují budoucí příjmy z pronájmu

Financování investiční nemovitosti: Jak banky zohledňují budoucí příjmy z pronájmu

Nemovitosti neslouží jen k bydlení, ale i k pronájmu. Co zvážit při financování investiční nemovitosti hypotékou a jak banky posuzují příjmy z nájmu?
Roman Müller | 05.02.2025
5 minut k přečtení
Hyponews 1/2025

HypoNews #1/25: Výzkum realitního trhu, plánování hypotéky s předstihem a preference Čechů: novostavba vs. rekonstrukce

Průzkum realitního trhu za 2. polovinu roku 2024, proč je dobré plánovat hypotéku s předstihem a preferují Češi novostavbu před starší nemovitostí k rekonstrukci? To vše se dozvíte v lednových…
Miroslav Majer | 03.02.2025
4 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

RSTS a KB s novými nabídkami: Prémie i nižší úroky na hypotékách

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí prémii 7 000 Kč při vkladu min. 15 000 Kč do 30. 11. 2025. Komerční banka přichází s akční sazbou od 4,59 % na hypoteční úvěry…
Pavel Pohanka | 31.01.2025
1 minuta k přečtení
novostavba vs. starší nemovitost. Co Češi kupují častěji

Novostavba nebo starší nemovitost: Co Češi kupují nejčastěji?

Rozhodujete se mezi koupí novostavby a staršího domu k rekonstrukci? Každá volba má své plusy i mínusy. Článek vám pomůže zvážit klíčové faktory.
Roman Müller | 31.01.2025
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.