Tipy, když máte problémy se splacením
Zjistěte, jak si poradit v situaci, kdy nebude schopni splácet hypotéku. Máme pro vás pár tipů, jak se s takovou situací vypořádat co nejlépe.
Protože víme, že život přináší mnohé situace, chápeme, že se může stát, že nebudete moci splácet svůj úvěr. I v takové chvíli jsme tu pro Vás, abychom Vám nastalé potíže pomohli vyřešit.
Nemohu splácet hypotéku
Hypotéka je úvěr, který člověk splácí řadu let. V takovém časovém horizontu tedy nelze předpokládat, zda nebudu dlouhodobě nemocný, nepřijdu o partnera, nebo neztratím práci.
Jak předejít ztrátě schopnosti splácet?
Klient by neměl jít na hraniční možnosti výšky úvěru a svých příjmů. V případě ponechání rezervy v měsíčních příjmech pak nehrozí úplná ztráta schopnosti splácet závazky.
I při čerpání úvěru by se měl klient snažit mít finanční rezervu. V případě výpadku příjmů Vám tato rezerva dobře poslouží.
Jak nastalou situaci řešit?
Především nás o své situaci informujte. Ať už neschopnost splácet způsobí nemoc, ztráta zaměstnání, rozvod nebo úmrtí partnera, nezoufejte, řešení najdeme. To však stojí především na otevřené komunikaci mezi Vámi a bankou.
Jaké mohou být důsledky, pokud nesplácím včas
Pokud včas neposíláte splátku, může se stát, že Vám poběží úroky z prodlení. Tyto úroky běží, i pokud splátku například rozdělíte. Nejlepší je se ihned spojit s hypotečním poradcem nebo bankéřem a řešit konkrétní nastalou situaci.
Jak mi banka pomůže?
Banka neschopnost splácet řeší odkladem splátek nebo prodloužením konečné doby splatnosti hypotéky. Postup závisí na Vaší předchozí platební historii a bezproblémové komunikaci s bankou. Ve většině případů je takové řešení oboustranně výhodné, protože klientovi pomůže ustálit finanční situaci a vrátit se k bezproblémovému splácení.
Jak svou situaci můžu řešit já sám?
Ať už se z jakéhokoli důvodu rozhodnete nemovitost prodat a z hypotéky se tak vyvázat, můžete tak učinit v případě, že dům nebo byt není právně zatížen (například exekucí nebo insolvenční řízení). Z peněz z prodeje můžete uhradit dluh (po úhradě banka zruší zástavní právo na nemovitost).
Pokud by se banka rozhodla přistoupit ke zpeněžení nemovitosti, pokryje těmito financemi klientův dluh. Taková řešení přichází na řadu jako poslední možnost, kdy klient nesplácí a na nemovitost je uvalena například exekuce. Podmínky takového postupu jsou pak vždycky individuální a podléhají soudnímu rozhodnutí.
Rozvod a hypotéka
Pokud jste v situaci, kdy se budete se svým protějškem rozvádět, je pro Vás pravděpodobně namáhavé soustředit se na řešení hypotéky. I v takové situaci jsme tu pro Vás.
V situaci, kdy se chce jeden z manželů z hypotéky vyvázat a druhý ji bude nadále splácet, bance doložíte následující podklady:
- Rozsudek o rozvodu s doložkou nabytí právní moci
- Dohodu o vypořádání společného jmění manželů
- Doklady prokazující příjem osob, kterých se úvěr bude nadále týkat
- Měsíční výdaje osob, kterých se bude úvěr nadále týkat
- Doklad o převodu nemovitosti
- Nabývací titul (kupní smlouva, darovací smlouva atd.)
- Kopii smlouvy o účtu a případné nové číslo účtu, ze kterého bude odcházet plnění
Vyvázání banka provede vyhotovením Dodatku ke smlouvě o úvěru.
Chci si nemovitost nechat a partnera vyplatit
Může nastat situace, kdy jeden z manželů bude chtít druhého vyplatit a na danou nemovitost si vezme hypotéku. V takovém případě je nutné předložit rozsudek o rozvodu s doložkou nabytí právní moci a Dohodu o vypořádání již zaniklého společného jmění manželů.
S případnými dalšími dotazy se můžete obrátit na naše hypoteční poradce.
Dědictví
Aby mohl jeden z dědiců vyplatit ostatní a získat tak nemovitost do svého vlastnictví, musí být dědické řízení řádně ukončené. Jako žadatel o úvěr bude muset předložit usnesení, na jehož základě se stává vlastníkem předmětné nemovitosti s povinností ostatní pozůstalé vyplatit.