Velký průzkum trhu realit a hypoték – jaká byla II. polovina 2021
Zájem Čechů o koupi nemovitosti byl v uplynulém roce rekordní. Z aktuálního průzkumu fintech startupu hyponamíru mezi zástupci vybraných realitních společností vyplynulo, že poptávka ze strany kupujících byla nebývale vysoká nejen v prvním, ale také ve druhém pololetí roku 2021.
Téměř 47 procent oslovených realitních makléřů v průzkumu uvedlo, že zájem o nemovitosti ve druhé polovině loňského roku dokonce předčil poptávku v prvním pololetí. Dalších 40 procent hodnotí zájem o nemovitosti v prvním a druhém pololetí roku 2021 jako přibližně srovnatelný.
„Nemovitosti v uplynulých dvou letech výrazně zdražily a v loňském roce extrémně rostly také ceny energií, stavebních materiálů, stavebních prací a v neposlední řadě i úrokové sazby u hypoték. Navíc se nejpozději od dubna letošního roku musí zájemci o úvěr na bydlení připravit na přísnější podmínky získání úvěru (pozn. ČSOB zavádí přísnější podmínky už u žádostí podaných od 1. března 2022). To jsou hlavní důvody, proč se řada Čechů rozhodla co nejrychleji vyřešit otázku vlastního bydlení,“ doplňuje k vývoji na realitním trhu Veronika Hegrová, obchodní ředitelka hyponamiru.cz.
Volných nemovitostí ubylo
Ve druhé polovině loňského roku se nabídka volných nemovitostí na trhu ještě více zúžila. Oproti prvnímu pololetí mělo méně nemovitostí ve své nabídce 60 procent oslovených realitních kanceláří. O byty, rodinné domy, stavební pozemky a také chaty a chalupy v atraktivních lokalitách se ucházely nejen rodiny toužící po vlastním bydlení nebo místu k rekreaci, ale také soukromí investoři a investiční fondy. „Od roku 2010 se ceny nemovitostí v Česku zdvojnásobily a mnozí je považují za výnosné a relativně bezpečné aktivum. Zejména v posledních dvou letech rostly ceny nemovitostí velmi svižným tempem. V závěru loňského roku jsme byli svědky rychle rostoucí inflace a mnozí Češi ve snaze ochránit své osobní finance před znehodnocením neváhali vložit volné peníze právě do nemovitostí,“ zdůvodňuje vysokou poptávku po nemovitostech Lukáš Komínek, analytik hyponamiru.cz.
Přetrvává zájem o byty ve městech
Stejně jako v prvním pololetí loňského roku převažoval i ve druhém pololetí zájem o starší nemovitosti. Důvodem tohoto stavu je fakt, že dokončených novostaveb k prodeji je na trhu podstatně méně. Na řadě míst výstavba vázne zejména kvůli nedostatku volných stavebních parcel a scházející infrastruktuře. Pokud se už vhodný pozemek najde, je proces získání stavebního povolení velmi náročný a zdlouhavý.
Veronika Hegrová k výsledkům průzkumu dodává: „Největší poptávka je dlouhodobě po bytech ve velkých městech a jinak tomu nebylo ani ve druhé polovině loňského roku. Více než dvě třetiny lidí projevilo zájem právě o tento typ nemovitosti. V posledních letech roste poptávka po bydlení ve vlastním rodinném domě na vesnici. Nejžádanější jsou lokality v blízkosti větších měst s dobrou občanskou vybaveností. Ceny rodinných domů ve městech jsou dnes vysoké a pořízení nemovitosti na venkově je finančně dostupnější.“
Pětina nemovitostí najde kupce do týdne
Současná situace na realitním trhu je pro prodávající velmi výhodná. Nejenže snáze dosáhnou požadované ceny, ale také obvykle velmi rychle naleznou správného kupce. Podle realitních makléřů se přibližně pětina nabízených nemovitostí prodá do týdne, polovina do jednoho měsíce a pětina prodávajících nalezne kupce do dvou měsíců.
Ve druhém pololetí roku 2021 se ve 47 procentech případů ucházelo o jednu nemovitost 5 až 9 zájemců. V dalších 47 procentech bylo potenciálních kupců ještě více, a to 10 až 19.
Češi hledají nemovitosti do pěti milionů korun
Není žádným překvapením, že při výběru vlastní nemovitosti je pro Čechy klíčová i cena. „Nejžádanější jsou nemovitosti do pěti milionů korun. Pětina zájemců hledá nemovitost v cenovém rozpětí od tří do čtyř milionů korun. Necelá polovina kupujících je ochotna zaplatit za vlastní bydlení od čtyř do pěti milionů korun,“ uvádí Lukáš Komínek. Stejně jako v prvním pololetí loňského roku dominovaly i ve druhé půlce roku mezi zájemci o vlastní bydlení mladé rodiny a páry ve věku okolo 30 let. Druhou nejpočetnější skupinou byli mladí třicátníci žijící samostatně.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Financování vlastního bydlení
Podle zkušeností oslovených realitních makléřů více než polovina lidí kupuje nemovitost na úvěr. Z vlastních úspor pokryje celou kupní cenu zhruba čtvrtina kupujících. Přibližně každý desátý poptává doporučení k financování přímo u realitního makléře.
Financování nemovitosti hypotékou se ve druhé polovině roku 2021 prodražilo. „Zatímco ještě na začátku loňského roku bylo možné dosáhnout na sazbu kolem 1,5 procenta, v závěru téhož roku se průměrná sazba vyšplhala až ke třem procentům. Česká národní banka ve snaze brzdit vysokou inflaci zvyšovala základní úrokové sazby a poskytovatelé hypoték tento růst rychle promítali do svých sazeb. V posledním čtvrtletí loňského roku mírně vzrostla také průměrná výše sjednané hypotéky – v případě hyponamíru to bylo 3,6 milionu korun. Nejčastěji si lidé sjednávali hypotéku na pořízení rodinného domu a bytu,“ upřesňuje Veronika Hegrová.
Někteří zájemci na hypotéku nedosáhli
Z průzkumu mezi zástupci realitních společností také vyplynulo, že přibližně o čtvrtinu vzrostl počet případů, kdy lidem nevyšel odhad nemovitosti, a ti pak museli od záměru koupě upustit.
Veronika Hegrová k tomu dodává: „Evidujeme pouze jednotky klientů, kteří z důvodu nevycházejícího odhadu nemohli koupi realizovat. Vždy klientům pomáháme najít alternativní zdroje financování, tj. dofinancování od jiné banky, možnost vzít si 90 % LTV, dodat bance další zástavu a podobně.“
Za spolupráci při průzkumu jmenovitě děkujeme společnostem Úvěrové Centru Realit, Frami real, DOMA realitní makléři, Reality Kuchtíčková – Ing. Monika Skutecká, REAL SPEKTRUM BOSKOVICE, Development Minářová, Prima pronájem a reality Jihlava, ENKORY, REAL SPEKTRUM, ALVA REAL, ERA Reality, NETX REALITY a mnoha dalším.