Vlastní zdroje u výstavby nebo rekonstrukce. Víte co se počítá?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Plánujete stavět novou nebo opravovat starší nemovitost pomocí hypotéky? Bez vlastních zdrojů to v řadě případů nepůjde. Ve výhodě jsou ti, kteří mohou nabídnout bance do zástavy další nemovitosti v osobním vlastnictví. Prozradíme vám, jak můžete nahradit chybějící vlastní úspory.

13.11.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Plánujete stavět novou nebo opravovat starší nemovitost pomocí hypotéky? Bez vlastních zdrojů to v řadě případů nepůjde. Ve výhodě jsou ti, kteří mohou nabídnout bance do zástavy další nemovitosti v osobním vlastnictví. Prozradíme vám, jak můžete nahradit chybějící vlastní úspory.

Většina Čechů financuje výstavbu nebo rozsáhlejší rekonstrukci nemovitosti určené k bydlení pomocí hypotéky. Než začnete stavět nebo opravovat vaši nemovitost, vyplatí se popřemýšlet o všech plánovaných i případných neočekávaných výdajích a správně odhadnout finanční náročnost celé akce. Počítejte s tím, že se banka bude zajímat nejen o vaši bonitu, ale také vaše stavební záměry. Bance budete muset ještě před poskytnutím hypotéky předložit rozpočet stavby nebo plánovaných oprav. Vždy se vyplatí mít připravené vlastní zdroje financování a dostatečnou finanční rezervu, protože banka vám bude peníze uvolňovat postupně v průběhu stavby či oprav.

TIP: Spočítejte si online z pohodlí domova výši měsíční splátky vaší hypotéky. Naše hypoteční kalkulačka porovná nabídky hypoték všech bank na trhu.

Výstavba domu na vlastním pozemku

I v dnešní době si řada Čechů staví rodinné domy dodavatelsky nebo za pomoci rodiny a přátel. Pokud již vlastníte stavební pozemkem určený ke stavbě rodinného domu, který není zatížen žádným zástavním právem (např. bankou při koupi na hypotéku), jste oproti lidem co pozemek teprve kupují ve výhodě. Pozemek totiž dáte bance do zástavy, čímž nahradíte požadovaných 10 až 20 % vlastních zdrojů nutných pro splnění limitů LTV. Vlastní zdroje financování ale přijdou zejména při stavbě domu svépomocí vždycky vhod, proto si pro jistotu držte určitou finanční rezervu. Peníze z hypotéky bude banka uvolňovat postupně, přičemž u některých bank můžete čerpat až do 150 % aktuální hodnoty nemovitosti.

Výstavba domu a koupě pozemku

Pokud plánujete koupit pozemek a postavit na něm rodinný dům, bez vlastních úspor se neobejdete. Ocení-li banka hodnotu majetku v zástavě například na 5 milionů korun, dosáhnete při 80% hypotéce na 4 miliony. Pro splnění limitu LTV si musíte z vlastních zdrojů připravit jeden milion korun. Pokud takovou částku nemáte, můžete si pomoci půjčkou v rodině nebo zástavou další nemovitosti v osobním vlastnictví. Velmi často zastaví rodiče například vlastní dům, aby pomohli svým potomkům s pořízením vlastního bydlení. Další možností jak nahradit chybějící vlastní zdroje je například úvěr ze stavebního spoření. Počítejte však s tím, že na souběh hypotéky a úvěru ze stavebního spoření přistoupí po zpřísnění podmínek ze strany ČNB jen některé banky.

Rekonstrukce rodinného domu

Ke staršímu rodinnému domu k rekonstrukci můžete přijít různými způsoby. Dům můžete zdědit, získat darem od rodičů nebo koupit. V prvních dvou případech jste ve výhodě, protože dům a pozemek má vždy určitou hodnotu a máte tedy co nabídnou bance do zástavy. Pokud bude stávající hodnota domu například 2,5 milionu korun a na jeho rekonstrukci budete chtít získat hypoteční úvěr ve výši dalších dvou milionů, na hypotéku z hlediska ukazatele LTV dosáhnete i bez vlastních zdrojů (LTV=80 %). V praxi si lidé úvěr o něco navyšují, aby měli určitou rezervu. Až 20 % z úvěru nemusíte dočerpat.

Bez vlastních zdrojů se neobejdou ti, kteří nemovitost kupují a následně opravují. Při koupi nemovitosti lze udělat odhad nákladů na rekonstrukci a stanovit budoucí hodnotu, ze které banka počítá ukazatel LTV. Pokud si tedy koupíte dům v hodnotě 4 miliony korun a další 2 miliony korun potřebujete na rekonstrukci, může být budoucí hodnota podle propočtu banky například 5 milionů. Z této hodnoty vám banka při 80% hypotéce půjčí 4 miliony. Z vlastních zdrojů si musíte zajistit 2 miliony korun. Kdo takto vysokou částku nemá, může si opět pomoci půjčkou v rodině, zástavou jiné nemovitosti v osobním vlastnictví nebo výjimečně i úvěrem ze stavebního spoření.

Rozhodujete se, jestli se aktuálně vyplatí stavět nebo kupovat nemovitost? Přečtěte si, zda přišel správný čas na koupi rodinného domu nebo je výhodnější si postavit nový od základu.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

Hypoteční novinky

Pětileté fixace v útlumu: Co čekat na hypotečním trhu?

Pětileté fixace jsou aktuálně méně žádané, převažují kratší fixace. Vrátí se stabilita delších fixací s očekávaným poklesem úrokových sazeb?
Pavel Pohanka | 30.10.2024
1 minuta k přečtení
Hyponews-_10_2024-web

HypoNews 10/24: Hypotéka pouze na jednoho z manželů, pojištění odpovědnosti a zúžení SJM.

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů? Proč je dobré mít uzavřené pojištění odpovědnosti a jak zúžení SJM ovlivňuje hypotéku? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v říjnovém dílu HypoNews.
Miroslav Majer | 30.10.2024
4 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Podzimní Hypodny od RB s odhadem zdarma a slevami na úrokové sazby

RB prodlužuje Hypodny do 30.11.2024: Sleva 0,2 % na úrok, 10 % na pojištění nemovitosti, odhad zdarma. Zajistěte si výhodnou Odpovědnou hypotéku.
Pavel Pohanka | 29.10.2024
1 minuta k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 23.10.2024
4 minuty k přečtení
Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2020 - 2024

Výše úrokové sazby je klíčovým parametrem při výběru hypotéky. Přečtěte si, co vše ovlivňuje její výši a jak se sazby vyvíjely v minulosti.
Roman Müller | 23.10.2024
3 minuty k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.