Vývoj dostupnosti bydlení za poslední dekádu: Jak se mění situace v regionech?
Analýza ukazuje dramatický růst cen nemovitostí v ČR o 153 % za 10 let, což zhoršilo dostupnost bydlení, nejvíce v kraji Vysočina.
Růst cen nemovitostí a jeho dopad na dostupnost bydlení v jednotlivých krajích
Pravidelně vás informujeme o současném stavu dostupnosti bydlení v ČR a o tom, že získání vlastního bydlení není vždy snadné ani dostupné.
Analyzovali jsme data za uplynulých deset let, a výsledky jasně ukazují hlavní příčinu. Ceny nemovitostí stouply průměrně o 153 %, zatímco čisté příjmy domácností se zvýšily jen o 71 %. Od června 2014 se dostupnost bydlení v celé České republice výrazně zhoršila. Půlroční vážený průměr IDB 70 vzrostl o 27,3 procentních bodů na hodnotu těsně nad 60 %. Rozvoj však nebyl ve všech krajích stejný.
Největší pokles dostupnosti bydlení jsme zaznamenali za posledních deset let v kraji Vysočina, a to hlavně kvůli rostoucím cenám bytů. Podíl splátky průměrné hypotéky na příjmu domácnosti se zvýšil o téměř 36 procentních bodů. Podobný růst (více než 30 procentních bodů) jsme zaznamenali v Královéhradeckém, Jihomoravském, Středočeském a Libereckém kraji.
Na druhém konci spektra je Ústecký kraj, kde došlo k růstu pouze o 14,2 procentních bodů. Zde hlavní roli nehraje menší růst cen nemovitostí, ale spíše výraznější nárůst příjmů domácností, který byl nejsilnější právě v tomto kraji.