Zvýhodněná hypotéka pro OSVČ pracující v IT
I když mají OSVČ podnikající v oblasti IT vysoké příjmy, nemusí na požadovanou hypotéku dosáhnout. Pomoci může modifikace procentní částky paušálních výdajů nebo výpočet příjmu z bankovních výpisů. Přečtěte si, jak banky vypočítávají příjmy u podnikatelů v IT sektoru a jak získat požadovanou výši hypotéky.
I když mají OSVČ podnikající v oblasti IT vysoké příjmy, nemusí na požadovanou hypotéku dosáhnout. Pomoci může modifikace procentní částky paušálních výdajů nebo výpočet příjmu z bankovních výpisů. Přečtěte si, jak banky vypočítávají příjmy u podnikatelů v IT sektoru a jak získat požadovanou výši hypotéky.
Řada zkušených pracovníků v oblasti informačních technologií (IT) dává přednost práci na volné noze. Jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) totiž dosáhnou na mnohem vyšší čistý příjem. Fakturovaná částka OSVČ pracující pro firmy bývá o 30 až 50 % vyšší než plat nabízený zaměstnanci v klasickém pracovním poměru. Měsíčně si zkušení IT odborníci a specialisté běžně vydělají i více než 100 tisíc korun. Z poptávek zájemců o hypotéku na hyponamiru.cz vyplývá, že typickým IT odborníkem pracujícím na živnostenský list je třicátník s vysokoškolským vzděláním, který je velmi zapálený do svého oboru. Často má také rodinu a pořizuje si první vlastní nemovitost na hypotéku.
TIP: OSVČ pracující v IT si s oblibou sjednávají finanční produkty online. Hypoteční kalkulačka hyponamiru.cz porovná aktuální nabídky hypoték na trhu. Vybranou hypotéku si lze sjednat online bez nutnosti osobních schůzek s hypotečním specialistou.
Většina IT specialistů uplatňuje paušální výdaje
Převážná část OSVČ podnikajících v oblasti IT vystavuje jen několik faktur měsíčně a současně nemá vysoké výdaje. Z tohoto důvodu je pro ně výhodnější využívat výdaje procentem z příjmů (takzvané paušální výdaje). Podnikání v IT oblasti se řadí mezi živnosti volné, u kterých jsou uplatňovány 60% paušální výdaje. V daňovém přiznání za rok 2019 si lze odečíst od dosažených příjmů maximálně 1 200 000 korun. S ročním příjmem ve výši 2 miliony korun uplatníte paušální výdaje v maximální výši.
Úprava výše výdajů u OSVČ podnikajících v IT
Lidé pracující na živnostenský list se často obávají, že při využití paušálních výdajů nedosáhnou na potřebnou výši hypotéky. Není se ale čeho obávat. Banky totiž zohledňují druh vykonávané profese a modifikují výdajové paušály, což znamená, že počítají s nižšími náklady. Modifikací se navýší příjem podnikatele a je možné dosáhnout na vyšší hypotéku. OSVČ podnikající v oblasti IT jsou zařazovány mezi speciální profese spolu s lékaři či advokáty, u kterých může banka započítat například místo 60% paušálu výdaje ve výši 40 %. Každá banka využívá vlastní vzorec pro výpočet příjmu a výše započítaných nákladů se u jednotlivých společností liší. Může se tedy stát, že u jedné banky na požadovanou výši hypotéky nedosáhnete, ale u jiné bez problémů ano.
Příklad modifikace výdajových paušálů
Petr Abrahám pracuje na živnostenský list jako programátor. V roce 2018 dosáhl celkového příjmu ve výši 800 000 korun a výdaje nepřesáhly 60 tisíc korun. Ve svém daňovém přiznání za rok 2018 uplatnil paušální výdaje ve výši 60 %.
Paušální výdaje 60 % | Modifikované výdaje na 40 % | |
Příjem za rok 2018 | 800 000 Kč | 800 000 Kč |
Základ daně | 320 000 Kč | 480 000 Kč |
Max. výše hypotéky (max. hodnota ukazatele DTI) | 2 880 000 Kč | 4 320 000 Kč |
Poznámka: Pan Abrahám uplatňuje pouze základní slevu na poplatníka a nesplácí žádné jiné úvěry a půjčky
Na základě požadavku pana Abraháma doporučil hypoteční specialista hyponamiru.cz nabídku banky, která dokázala modifikovat paušální výdaje z 60 na 40 %. Pan Abrahám díky modifikaci paušálu získá o 1,44 milionu korun vyšší hypotéku na pořízení nového bytu.
OSVČ mohou uplatnit i výdaje ve skutečné výši
Pokud je to pro OSVČ výhodnější, mohou namísto paušální výdajů uplatňovat výdaje ve skutečné výši. Při posuzování žádosti o hypotéku je pro banku důležitý základ daně, který vypovídá o příjmu podnikatele. Pokud má OSVČ po započítání veškerých výdajů nízký příjem, a nedosáhne tedy na potřebnou výši hypotéky, nabízejí některé banky pro podnikatele v IT sektoru řešení – vypočítávají příjmy z výpisů z bankovního účtu. Naši odborníci na hypotéky vám rádi poradí, jak jednotlivé banky postupují k výpočtu příjmů a jaké řešení bude ve vašem případě nejvýhodnější. Jedna z českých bank například sčítá pravidelné příjmy za posledních 6 měsíců (maximálně ze tří různých zdrojů) a podle vlastního výpočtového vzorce odečte náklady. Tímto způsobem lze získat vyšší hypotéku. Výhodou je, že se z výpisů započítávají pouze plusové položky. Tento způsob výpočtu má ale svá omezení. Nelze ho například využít u OSVČ, které se věnují prodeji IT techniky.